BREAKING NEWS

Më në fund ‘zhbllokohet' Gjykata e Lartë/ Zgjidhet nënkryetari që do të ketë kompetencat e kryetarit, ja kush emërohet

Më në fund ‘zhbllokohet' Gjykata e Lartë/ Zgjidhet
x

Bota

Deklarata e fortë e Angela Merkel: Mos supozoni se SHBA-ja aspiron ende të jetë një lider botëror

Deklarata e fortë e Angela Merkel: Mos supozoni se SHBA-ja aspiron ende

Pjesa tjetër e botës nuk mund ta konsiderojë më si të mirëqenë që SHBA-ja akoma aspiron të jetë një udhëheqës global, paralajmëroi kancelarja gjermane, Angela Merkel.

“Ne u rritëm me një njohuri se Shtetet e Bashkuara donin të ishin një fuqi botërore”, ka thënë kancelarja gjermane në një intervistë me një grup prej gjashtë gazetash evropiane, duke përfshirë “The Guardian”, “Süddeutsche Zeitung”, “Le Monde”, “La Vanguardia”, “La Stampa” dhe “Polityka” e Polonisë.

“Nëse SHBA tani dëshirojnë të tërhiqen nga ai rol i vullnetit të tyre të lirë, ne do të duhet të reflektojmë për atë shumë thellësisht”, tha Merkel, shkruan “The Guardian”.

Merkel në të kaluarën ka folur shpesh për admirimin e saj për ndikimin global të SHBA-së. Kur ajo foli para Kongresit në vitin 2009, Merkel theksoi “dhuratën e pabesueshme të lirisë” të dhuruar gjermanëve lindorë me rrëzimin e murit të Berlinit të mbështetur nga SHBA-ja.

Por edhe gjatë presidencës së Barack Obama, Merkel pa që qeveria e saj vazhdimisht të “përkushtohej” për shpenzimet e ulëta të saj ushtarake, kritika që u intensifikuan gjatë qëndrimit të Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë, i cili kohët e fundit konfirmoi planet për tërheqjen e 9500 trupave amerikane nga bazat në Gjermani.

Gjatë intervistës, Merkel tha se prania ushtarake e SHBA-së në Europën Qendrore ishte në interesin e SHBA-së. “Trupat amerikane në Gjermani ndihmojnë për të mbrojtur jo vetëm Gjermaninë dhe pjesën evropiane të NATO-s, por edhe interesat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, tha kancelarja gjermane.