BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Bota

Deklarata që po irriton botën! “Zia globale e bukës do të fillojë tani”, shokon kryeredaktorja e medias ruse, tregon synimin e Moskës për…

Deklarata që po irriton botën! “Zia globale e bukës do

Një deklaratë tronditëse, por edhe e neveritshme, vjen nga Rusia. Kryeredaktorja e lajmeve në një media ruse ka folur me “superlativa” për krizën e një zie buke globale të shkaktuar nga bllokada e grurit të Moskës.

Margarita Simonyan, kryeredaktore e kanalit të lajmeve në Rusi RT, i bëri komentet e pështira në Forumin Ekonomik Ndërkombëtar të Shën Petersburgut (SPIEF), shkruan Daily Mail.

Ajo tha se kishte dëgjuar disa rusë të thoshin: “E gjithë shpresa jonë është te zia e bukës”.

“Ja çfarë do të thotë,” tha ajo në forum. “Do të thotë se zia e bukës do të fillojë tani dhe ata do të heqin sanksionet ndaj nesh dhe do të jenë miq me ne, sepse do ta kuptojnë se është e nevojshme”.

Më shumë se 20 milionë tonë drithë janë bllokuar brenda Ukrainës pasi Rusia bllokoi portet e vendit në Detin e Zi.

Çmimet globale të ushqimeve po rriten si rezultat i pushtimit rus dhe është rritur frika se mungesat mund të shkaktojnë një zi buke globale dhe të përkeqësojnë krizën e urisë në Jemen dhe Etiopi.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e quajti Afrikën “një peng” të pushtimit, ndërsa shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell këtë javë e quajti bllokadën ruse “një krim të vërtetë lufte”.

Kombet e Bashkuara po përpiqen të ndërmjetësojnë një marrëveshje midis Ukrainës, Rusisë dhe Turqisë për të nxjerrë drithin nga vendi, por nuk ka arritur të bëjnë shumë përparim deri më tani.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka propozuar një plan për të eksportuar grurë me hekurudhë, me kapanone të përkohshme të ndërtuara përgjatë kufirit evropian të Ukrainës – përfshirë Poloninë.