BREAKING NEWS

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me motin me 10 gusht

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe gruas së tij/ Autoritetet amerikane po hetojnë nëse kishte konflikt mes çiftit! Në apartament u gjetën shenja…

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e qëlloi me armë zjarri 12-vjeçarin

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x

Bota

Del në skenë arma më e fundit nga SHBA që do të ndalojë raketat hipersonike të Kinës dhe Rusisë

Del në skenë arma më e fundit nga SHBA që do të

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shfaqin “muskujt” ndaj Rusisë dhe Kinës. Moska dhe Pekini nuk mund të krahasohen me teknologjinë e fundit të amerikanëve. Arma e re SHBA po terrorizon Putinin dhe presidentin kinez. Ajo është kundër raketave hipersonike të Kinës dhe Rusisë. Siç raporton gazeta “Politico”, Departamenti Amerikan i Mbrojtjes po mendon të transferojë projektet e balonave nga shërbimet shkencore në ato ushtarake me objektiva vëzhgimi në lartësi të mëdha. Në muajt e fundit, si Pekini ashtu edhe Moska kanë testuar armë hipersonike çka është parë me shqetësim nga administrata amerikane. Përparësitë e balonave aerostatike. Këto pajisje, të cilat fluturojnë midis 18 dhe 27 kilometrave në lartësi, do t’i shtohen rrjetit të gjerë të mbikëqyrjes së mbrojtjes amerikane dhe mund të përdoren për të zbuluar raketat hipersonike. Platformat e lartësive të larta dhe shumë të larta kanë shumë përparësi për aftësinë e tyre të stacionimit, manovrimin dhe madje fleksibilitetin për ngarkesa të shumta”, shpjegoi për Politico Tom Karako, studiues për Programin Ndërkombëtar të Sigurisë dhe drejtor i Projektit të Mbrojtjes Raketore Qendrore për studime strategjike dhe ndërkombëtare, e cila merret me analiza politike, ekonomike dhe të sigurisë ndërkombëtare. Pentagoni ka shpenzuar rreth 3.8 milionë dollarë për projekte të balonave me fluturime të larta gjatë dy viteve të fundit. Jo vetëm kaq, por planifikon të shpenzojë 27.1 milionë dollarë shtesë për të vazhduar punën në përpjekje të shumta, sipas dokumenteve buxhetore. Të pajisura me saktësi, shpejtësi dhe heshtje shumë të lartë, këto raketa të gjeneratës së fundit janë në gjendje të godasin një objektiv pa u kapur dhe neutralizuar nga mbrojtja kundërajrore dhe raketore e armikut.