BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x

Bota

Del në skenë plani i frikshëm i Rusisë për Donbasin, ja cila është arma vdekjeprurëse në duart e Putinit

Del në skenë plani i frikshëm i Rusisë për Donbasin, ja

Mobilizimi i pjesshëm i imponuar nga Vladimir Putin ndaj Rusisë për të furnizuar burra në frontin e luftës në Ukrainë na çon në një nivel të ri konflikti me analistët që vlerësojnë skenarin më të keq, atë të një përshkallëzimi me përdorimin e armëve taktike bërthamore. Fausto Biloslavo në Giornale ilustron armët bërthamore në dispozicion të Moskës dhe përdorimin e tyre të mundshëm në rast, për shembull, të një ripushtimi ose afrimi nga ukrainasit të Krimesë. Por një analizë tjetër shpjegon përshpejtimin e Moskës për referendumet në zonat e pushtuara. Gazetari përshkruan një skenar në të cilin "trupat ukrainase me zbulimin, mbikëqyrjen dhe mbështetjen e inteligjencës së NATO-s nisin një ofensivë të re në Kherson, porta për në Krimenë e pushtuar nga Rusia", me qytetin që bie brenda disa ditësh dhe forcat e Kievit që kanë qenë në portat e gadishullit të aneksuar Rusisë prej vitesh. Në atë moment Putin "urdhëron flotën në Detin e Zi të lëshojë një raketë lundrimi Kalibr, siç është bërë tashmë disa herë me eksplozivë konvencionalë, por të armatosur me një kokë bërthamore. Një armë prej disa kilotonesh, më e dobët se bomba H e hedhur në Hiroshima, por mjaft shkatërruese për të asgjësuar përparimin ukrainas."Për Biloslavon hipoteza është ndoshta "vetëm luftë fantazi", por ekziston rreziku që lufta në Ukrainë të kthehet në një konflikt bërthamor me pasoja të tmerrshme dhe të pariparueshme. Cilat armë janë në posedim të Rusisë? Moska ka në arsenalin e saj 2000 armë bërthamore taktike me rreze maksimale 500 kilometra dhe me fuqi maksimale 10 kilotone (Hiroshima kishte 13). Pajisje më pak shkatërruese, por që mund të gjuhen nga artileria. “Arma më vdekjeprurëse është Iskander-M, një raketë lëshues me rreze veprimi prej 400 kilometrash, i cili tashmë ka goditur disa objektiva në luftën në Ukrainë me koka luftarake konvencionale. Raketat, megjithatë, mund të ngarkohen me koka bërthamore taktike ose të armatosura me agjentë kimikë. Rusët përdorën edhe SS-20-të e vjetër në Donbass, me eksplozivë konvencionalë, të cilët në kohën sovjetike përdornin koka bërthamore”, shpjegon gazetari. Megjithatë, Putini ka edhe raketa ndërkontinentale me rreze veprimi që kalon 5500 kilometra, të cilat do të përdoreshin në rasti i një konfrontimi të drejtpërdrejtë me NATO-n, një luftë që “do të na çonte drejt e në fund të botës”.