BREAKING NEWS

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha zbardh detaje të reja nga arrestimi i ish-kryebashkiakut të Durrësit: Janë bërë tentativa që...

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan Hoxha zbulon detaje të reja: Ja pse nuk u zbatua menjëherë urdhri i SPAK

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan
x
BREAKING NEWS

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet autori

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK (Detajet)

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK
x
BREAKING NEWS

“Është i gatshëm të ballafaqohet me drejtësinë”/ Avokati zbulon ku ndodhej Vangjush Dako në momentin që doli urdhër-arresti

“Është i gatshëm të ballafaqohet me
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një situatë e tillë i intereson kryeministrit apo po detyrohet...

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një
x
BREAKING NEWS

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon avokati i tij: Ja për çfarë akuzohet

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi
x
BREAKING NEWS

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër të SPAK: Masa e sigurimit me burg nuk është e duhura, ja çfarë rrezikon ish-kryebashkiaku

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër
x

Bota

Dërgimi i takneve nga Gjermania në Ukrainë, presidenti Putin del me shpejtësi me kërcënimin e fortë

Dërgimi i takneve nga Gjermania në Ukrainë, presidenti Putin del

Presidenti rus Vladimir Putin ka kritikuar dërgesat e tankeve nga vendet perëndimore në Ukrainë, duke paralajmëruar se përgjigja e Moskës ndaj kërcënimit do të shtrihet përtej automjeteve të blinduara.

Udhëheqësi rus i bëri komentet gjatë një ceremonie për të shënuar 80-vjetorin e fitores në Betejën e Stalingradit.

“E pabesueshme, por e vërtetë ne jemi edhe një herë të kërcënuar me tanke gjermane Leopard, me kryqe në trupin e tyre. Dhe përsëri duke kërkuar të luftojë Rusinë në Ukrainë me ndihmën e ndjekësve të Hitlerit, banderitëve, ” tha Putin.

“Ata që kërkojnë të mposhtin Rusinë në fushën e betejës me sa duket nuk e kuptojnë se një luftë moderne me Rusinë do  të ishte krejtësisht ndryshe për ta. Ne nuk po dërgojmë tanket tona në kufijtë e tyre. Megjithatë, ne kemi diçka për t’iu përgjigjur, dhe kjo nuk do të kufizohej vetëm në përdorimin e armaturës, të gjithë duhet ta kuptojnë këtë, ” shtoi ai.

Javën e kaluar, Berlini ndryshoi qëndrimin e tij për furnizimin e armaturës moderne në Kiev, duke u zotuar të dorëzojë 14 tanke Leopard 2 si dhe duke lejuar vendet evropiane të rieksportin automjete të prodhimit gjerman nga inventarët e tyre. Numri i Leopardëve që pritet të dërgohen në Ukrainë arrin në rreth 112 automjete. Më vete, Uashingtoni u zotua të dërgojë 31 tanke Abrams, por nuk pret t’i dorëzojë ato deri në fund të vitit 2023.