BREAKING NEWS

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund "makthi" rus, Von der Leyen jep lajmin fantastik

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund
x
BREAKING NEWS

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë zbulon se çfarë po ndodh në vend

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë
x
BREAKING NEWS

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin paralajmërimin, zbulojnë planet e Putinit për Ballkanin

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet
x
BREAKING NEWS

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha “syri” i Moskës në Tiranë, ja kush është oligarku rus që ka shpërndarë para në Shqipëri dhe ka bashkëpunuar me kreun e “Foltores”

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x
BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x

Bota

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si po shkon drejt paqes situata mes Beogradit dhe Prishtinës, ja lëvizja e ndërkombëtarëve për t’i shkatërruar planin Vuçiçit

Dështon skenari rus për konflikt të armatosur në rajon, si

Raundi i ri i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, do të mbahet më 18 gusht në Bruksel. Kryeministri i Kosovës dhe presidenti i Serbisë do të takohen me shefin e diplomacisë së BE-së, JosepBorrell, dhe përfaqësuesin e posaçëm të bllokut për dialogun, MiroslavLajçak.Nga ky takim priten sheshim i tensioneve mes këtyre dy vendeve. Ky është njëri nga skenarët.Por, njohësit e procesit të dialogut janë skeptikë.

Pritet ulje të tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë

Analisti politik, Artan Muhaxheri thotë se zhvillimet në veri të Kosovës kanë ndryshuar dinamikën e bisedimeve.Zhvillimet në Mitrovicën e Veriut kanë ndryshuar dinamikat e dialogut. Natyrisht, nuk pritet të vazhdojë siç ishte para atyre ngjarjeve. Për këtë arsye, presioni i madh ndërkombëtar pritet të intensifikohet edhe më shumë, pasi kjo është mënyra e vetme që palët të kenë vullnet më të madh e mundësi për të arritur zgjidhje. Zgjidhja do të jetë kreative, pasi Serbia nuk mund të pranojë vendimin e Kosovës, s’i ka pranuar as vendimet e kaluara.Serbia është e njohur në stilin e saj që tenton maksimumin, por di edhe të zmbrapset, të heqë dorë, në varësi prej aleatëve. Unë nuk besoj se Serbia do të mund t’i bëjë ballë këtij presioni, por do të tentojë të marrë diçka tjetër, apo të zhvendosë fokusin nga kjo marrëveshje, që të mos shihet si humbëse në raport me vendimin e Kosovës. Ndërkohë lidhur me këtë takim presidentit Vuçiç ka folur për mediat serbe, ku shprehet: “Po shkoj në Bruksel për të biseduar, nuk shpresoj për ndonjë rezultat, por po shkoj për bisedime”.Reagime ka pasur edhe nga Kosova. Ministri i Brendshëm, Dzheljalj Sveçlja, deklaroi se në 20 vitet e fundit, veriu i Kosovës ka qenë një ElDorado për kriminelët. Ai akuzoi Beogradin se i ka dhënë mbështetje këtij krimi.

Ndërhyrja e ndërkombëtarëve

Pas kësaj deklarate ka ardhur edhe reagimi i presidenti serb Aleksandër Vuçiç, i cili gjatë fjalimit të tij para mediave deklaroi se shërbimet serbe e dinë se Prishtina po planifikon likuidimin e serbëve nga veriu i Kosovës, duke theksuar se nuk do të lejojnë. Duke komentuar deklaratën e ministrit të Kosovës, drejtori i Institutit për Marrëdhënie Ndëretnike, Fatmir Seholi, thotë se bëhet e ditur se MPB-ja e Kosovës ka ndërmarrë një numër të madh veprimesh kundër krimit të organizuar dhe dukurive tjera negative në veri të Kosovës. Në këtë kuptim, Qeveria e Kosovës ka mbështetjen absolute të aktorëve ndërkombëtarë në Kosovë, thekson ai.Politologu OgnjenGogiq thotë se veriu i Kosovës de fakto paraqet një zonë gri sepse ekzistojnë dy sisteme normative dhe administrative, ai serb dhe ai kosovar, asnjëri prej të cilëve nuk është zbatuar plotësisht dhe se kjo ndoshta favorizon zhvillimin e aktiviteteve kriminale. Ai vëren se kjo narrativë mbështetet në një imazh stereotip të veriut të Kosovës si vatër krimi.Në veri disa herë janë regjistruar të shtëna në drejtim të policisë. E gjithë kjo vërteton se në veri të Kosovës po zhvillohen aktivitete të caktuara kriminale. Mirëpo, fokusi është vendosur në veri dhe në këtë mënyrë krijohet një imazh i shtrembëruar se është një zonë e paligjshmërisë, për dallim nga zonat e tjera ku çdo gjë gjoja po zhvillohet në përputhje me ligjin, thotë Gogiq.Këto deklarata të dy zyrtarëve për DushanJanjiqin dhe Forumin për Marrëdhënie Etnike janë tregues se çështja e sigurisë në Kosovë po shkon si temë kryesore e bisedimeve të Brukselit të 18 gushtit. Ai thotë se duke gjykuar nga fjalët e zyrtarëve të Prishtinës dhe Beogradit, si dhe nga organizatorët e takimit, agjenda e takimit nuk është e përcaktuar qartë. Janjiqthotë se tema e “paketës së sigurisë”duhet të jetë në rendin e ditës.  “Në vendimin e presidentit amerikan, Biden, thuhej qartë se personat si Radoiçi dhe Simiç dhe aktivitetet e tyre kriminale i përkasin Kosovës, ata trajtohen si qytetarë të Kosovës. Shtetësia nuk është e rëndësishme kur bëhet fjalë për krimin, atëherë Radoiçiq i takon Serbisë dhe kur i njëjti Radoiçi bën koalicion me Kurtin, atëherë shtetësia është e rëndësishme, thotë Janjiç.