BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x
BREAKING NEWS

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga atentati në Fushë- Krujë: E njëjta skuadër i bëri atentatin edhe...

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga
x

Bota

Dialogu në Bruksel/ Stoltenberg do të takojë Kurtin e Vuçiçin, zbardhen detajet

Dialogu në Bruksel/ Stoltenberg do të takojë Kurtin e

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, do të takohet me presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti në Bruksel më datë 17 gusht.

Siç njoftoi sot shërbimi për shtyp i NATO-s, pas bisedimeve të ndara, janë paralajmëruar konferenca për shtyp për Stoltenberg dhe Vuçiç në ora 15:30 dhe Stoltenberg dhe Kurti në orën 17:00.

Vuçiç dhe Kurti takohen me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s një ditë para raundit të ri të dialogut Kosovë-Serbi, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian (BE), i cili ishte paralajmëruar për 18 gusht.

Presidenti serb tha dje se do të bisedojë me Stoltenberg më 17 gusht për rolin që NATO dhe KFOR-i luajnë në Kosovë.

“Këto do të jenë diskutime të mëtejshme për vendosjen e bashkëpunimit të mirë, komunikimit të mirë, i cili është shumë i rëndësishëm në momentet e krizës. Shpresoj se do të kemi një bisedë të mirë. Ne tashmë kemi pasur një bisedë telefonike dhe jemi marrë vesh që të ulemi dhe të diskutojmë të gjitha problemet në Kosovë, veçanërisht në veri, në Bruksel”, tha ai.

Duke folur për dialogun me Kurtin, një ditë më vonë, Vuçiç tha se është shumë skeptik se mund të arrihet një rezultat.

Ndërsa kryeministri i Kosovës Albin Kurti deklaroi sot se dialogu në Bruksel nuk duhet të jetë dialog për hir të dialogut, por dialog për një marrëveshje ligjërisht detyruese, për normalizim të plotë me njohje reciproke të Serbisë dhe Kosovës.

“Por duhet ta kuptoni se varet nga pala tjetër nëse do të ketë marrëveshje dhe për mua, vullneti dhe interesi janë të padiskutueshëm dhe të palëkundur”, tha Kurti në Prishtinë pas festimit të Ditës së Rinisë.