BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Bota

Djali i presidentit të Ugandës bën komentin epik ndaj Giorgia Melonit: Kryeministrja e ardhshme vlen të paktën 100 lopë, nëse nuk i pranon, do të ‘pushtoj’ Romën

Djali i presidentit të Ugandës bën komentin epik ndaj Giorgia

Muhoozi Kainerugaba, kreu i forcave ushtarake tokësore i Ugandës dhe djali i presidentit të vendit afrikan Yoweri Museveni, ka postuar disa mesazhe në Twitter, ku i referoheshin Giorgia Melonit.

“Sa lopë mund të vlejë kryeministri i ardhshëm italian? Të paktën 100 lopë të racës Ankole”, ka shkruar ai duke postuar një foto të Melonit.

Postimi i vetëm tërhoqi komente të shumta, por postimi tjetër pësoi një tërmet. Në një mesazh të fshirë më vonë, Kainerugaba deklaroi se "nëse romakët refuzojnë lopët tona, ne do të duhet të marrim Romën!". Historia bëhet materiale për shumë llogari sociale që tregojnë historinë. Djali i presidentit të Ugandës më pas shkroi një tjetër në Twitter për të shpjeguar se lopët që i ofrohen Melonit janë me të vërtetë një racë e veçantë, "më e bukura në botë" dhe në Ugandë është normale t'u jepen vajzave ndërsa në Evropë preferohen lulet. Ushtria afrikane, duke shpjeguar se ai kurrë nuk e kuptoi këtë zakon perëndimor. Tweet-i i fundit është përkundrazi përgjatë vijave të atij të hequr. "Gjeneral Hannibal sapo humbi pushtimin e Romës 2000 vjet më parë. Unë do ta marr atë me lopët dhe dashurinë" lexohet në tweet-et e Kainerugaba. Në vendin e tij Muhoozi quhet edhe "gjenerali i Twitter" për përdorimin e guximshëm të rrjeteve sociale që ka tërhequr shumë kritika.