BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x
BREAKING NEWS

Ja sa para marrin bashkitë për rritjen e pagave, zbardhet ndarja sipas njësive, 15 milionë dollarë shkojnë për vitin 2024

Ja sa para marrin bashkitë për rritjen e pagave, zbardhet ndarja sipas
x
BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x

Bota

Dje u nda nga jeta, si ndahet pasuria e Mbretëreshës Elizabeth pas vdekjes

Dje u nda nga jeta, si ndahet pasuria e Mbretëreshës Elizabeth pas

Britania e Madhe vajton ndarjen nga jeta të Mbretëreshës Elizabeth, e cila dha frymën e fundit dje pasdite.

Pasuria e saj ka një vlerë prej 530 milionë dollarësh, e ndërsa me pjesën më të madhe që vjen nga pronat që ajo zotëron.

Përkatësisht, Sandringham Estate (65 milionë dollarë), e cila u ble si një shtëpi fshati nga Mbreti Edward VII. Ajo mbeti në monarkinë britanike për 4 breza.

Është Kalaja Balmoral (140 milionë dollarë), e cila ka qenë shtëpia skoceze e familjes që nga viti 1852, kur Princi Albert e bleu atë për gruan e tij, Mbretëreshën Victoria. Burimet kërkojnë ekzistencën e një rezidence tjetër, Dukatit të Lancasterit, i cili ekziston që nga viti 1399 dhe përdoret për kontribute bamirësie dhe për mbështetjen financiare të familjes, pasi ata marrin me qira disa toka në zonë.

Pasuria e Elizabeth-it tashmë është ndarë mes anëtarëve të familjes dhe në vitin 1992, pas kritikave publike se ku po shkonin paratë e taksapaguesve, ajo pranoi të paguante vetë pagat e zyrtarëve ose anëtarëve të familjes mbretërore. 

Me kalimin e viteve, fuqia punëtore është zvogëluar që kur Princi Andrew dha dorëheqjen pas përfshirjes së tij në skandalin Epstein dhe tendencat pedofilike në 2019. Harry dhe Meghan Markle dhanë dorëheqjen në vitin 2020.

A do të përfitojë Charles maksimumin?

Pas vdekjes së saj, ka të ngjarë që shtëpitë private t’i kalojnë djalit të saj, Charles, i cili merr fronin. Charles do të përjashtohet nga taksa e trashëgimisë deri në 40%, falë një marrëveshjeje të veçantë midis monarkëve dhe qeverisë britanike. “Monarku as nuk punon dhe as nuk ka ndërmend të rrisë pasurinë e tij, si çdo qytetar tjetër. Nëse ai do të vazhdonte t’i nënshtrohej taksës së trashëgimisë, ai do të humbiste të gjithë pasurinë e tij”, tha Fisher Jones Greenwood Solicitors. Në çdo rast, Charles është ai që do të trashëgojë gjithçka tjetër.