BREAKING NEWS

Bien ndjeshëm rastet e reja/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e COVID, ja çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Bien ndjeshëm rastet e reja/ Ministria e Shëndetësisë
x

Bota

“Do krijojë cunam radioaktiv”/ SHBA ngre alarmin, zbulon bazën bërthamore që po ndërton Rusia në këtë zonë (FOTO+VIDEO)

“Do krijojë cunam radioaktiv”/ SHBA ngre alarmin, zbulon

SHBA kanë ngritur alarmin e Rusia po grumbullon një forcë të paparë ushtarake në Arktik dhe po teston armët e saj më të reja në një rajon pa akull për shkak të emergjencës së klimës, në një përpjekje për të siguruar bregdetin e saj verior dhe për të hapur një rrugë kyçe transporti nga Azia në Evropë.

Lajmi është bërë i ditur nga media prestigjioze amerikane, CNN që jep me anë të një artikulli që e shoqëron me pamje satelitore momentet e stërvitjes së ushtrisë ruse.

Ekspertët e armëve dhe zyrtarët perëndimorë, sipas CNN kanë shprehur shqetësim të veçantë për një 'super-armë' ruse, silurin Poseidon 2M39. Zhvillimi i këtij siluri bërthamor po ecën shpejt me Presidentin rus Vladimir Putin duke kërkuar një azhurnim në një "fazë kyçe" të provave në shkurt nga ministri i tij i mbrojtjes Sergei Shoigu, me prova të mëtejshme të planifikuara këtë vit, sipas raporteve të shumta në mediat shtetërore.

“Do krijojë cunam radioaktiv”/ SHBA ngre alarmin, zbulon

Pamjet satelitore të siguruara nga CNN, tregojnë një ndërtim me ritme të ngadalta, por të vazhdueshme të bazave ushtarake ruse, si dhe ndërtimin e armëve të reja të teknologjisë së lartë, në vijën bregdetare të Arktikut.

Ky silur i padukshëm pa pilot mundësohet nga një reaktor bërthamor dhe është ndërtuar nga projektuesit rusë për reaguar ndaj mbrojtjes të bregdetit - si ato të SHBA – nga bregdeti e detit.

Pajisja ka për qëllim të japë një silur me megatonë të shumtë, sipas zyrtarëve rusë, duke shkaktuar valë radioaktive që do të bënin pjesë të vijës bregdetare duke i kthyer si të pabanueshme për dekada.

Në nëntor, Christopher A Ford, asistent sekretar i shtetit për Sigurinë Ndërkombëtare dhe Mos Përhapjen e Armëve, tha se Poseidon është projektuar për të "përmbytur qytete bregdetare të SHBA me cunamin radioaktiv".

“Do krijojë cunam radioaktiv”/ SHBA ngre alarmin, zbulon

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit i tha për CNN se: “Është e qartë se ka një sfidë ushtarake nga rusët në Arktik”, duke përfshirë rindërtimin e bazave të vjetra të Luftës së Ftohtë dhe ndërtimin e objekteve të reja në Gadishullin Kola pranë qytetit Murmansk.

Imazhet tregojnë forcimin e ngadaltë dhe metodik të bazave ajrore dhe bazave “trefoil”, një model i tërfilit që ka tre ngjyrat e flamurit rus, të bardhën, të kuqen dhe blunë.