BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Bota

Do të ndodhë nesër! Referendumet në Ukrainë, zëdhënësi i Kremlinit zbulon lëvizjen më të fundit të presidentit Putin

Do të ndodhë nesër! Referendumet në Ukrainë,

Rusia të premten do të aneksojë zyrtarisht pjesët e okupuara të Ukrainës, ku mbajti "referendume" të orkestruara nga Kremlini, në të cilat pretendonte se banorët kishin votuar me shumicë dërrmuese për të jetuar nën sundimin e Moskës. Qeveria e Ukrainës dhe Perëndimi i kanë denoncuar fletëvotimet si të paligjshme, të detyruara dhe të manipuluara.

"Presidenti rus Vladimir Putin do të marrë pjesë në një ceremoni të premten në Kremlin, kur katër rajone të Ukrainës, Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia do të futen zyrtarisht në Rusi", u tha gazetarëve të enjten zëdhënësi Dmitry Peskov.

Peskov tha se administratorët pro-Moskës të atyre rajoneve do të nënshkruajnë traktate për t'u bashkuar me Rusinë gjatë ceremonisë në sallën e Shën Gjergjit të Kremlinit Njoftimi i Kremlinit u prit me refuzim të shpejtë nga zyrtarët evropianë.

"Është absolutisht e papranueshme," tha ministri i Jashtëm çek Jan Lipavsky, vendi i të cilit aktualisht mban presidencën e Bashkimit Evropian.

"Ne refuzojmë një aneksim të tillë të njëanshëm bazuar në një proces plotësisht të falsifikuar pa legjitimitet.", shtoi ai.

Lipavsky i përshkroi referendumet pro-ruse si "lojë teatrale" dhe këmbënguli që rajonet të mbeten "territor ukrainas".

Zyrtarë të tjerë që denoncuan Rusinë të enjten për votat "mashtruese" përfshinin kryeministrat e Italisë dhe Danimarkës dhe Ministren e Jashtme gjermane Annalena Baerbock.

“Nën kërcënime dhe ndonjëherë edhe (me) armë, njerëzit po nxirren nga shtëpitë ose vendet e tyre të punës për të votuar në kutitë e votimit prej xhami”, tha ajo në një konferencë në Berlin.

"Kjo është e kundërta e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme," tha Baerbock. 

“Dhe kjo është e kundërta e paqes. Është paqe e diktuar. Për sa kohë që ky diktat rus mbizotëron në territoret e okupuara të Ukrainës, asnjë qytetar nuk është i sigurt. Asnjë qytetar nuk është i lirë.”, tha ajo.

Trupat e armatosur ruse kishin shkuar derë më derë me zyrtarët e zgjedhjeve për të mbledhur fletëvotimet në pesë ditë votimi. Marzhet e dyshimta të larta në favor janë duke u karakterizuar nga Perëndimi si një rrëmbim toke nga një udhëheqje ruse gjithnjë e më e ngujuar pasi trupat ruse u përballën me disa humbje të turpshme ushtarake në Ukrainë.

Administratat e instaluara nga Moska në katër rajonet e Ukrainës jugore dhe lindore pohuan të martën mbrëma se 93% e votave të hedhura në rajonin e Zaporizhzhia mbështesin aneksimin, ashtu si 87% në Kherson, 98% në Luhansk dhe 99% në Donetsk.

Edhe Ukraina i ka hedhur poshtë referendumet si të paligjshme, duke thënë se ka çdo të drejtë t'i rimarrë ato territore, një pozicion që ka fituar mbështetje nga Uashingtoni.

Kremlini nuk është prekur nga kritikat. Pasi një kundërofensivë nga Ukraina këtë muaj u shkaktoi forcave të Moskës pengesa të rënda në fushën e betejës, Rusia tha se do të thërriste 300,000 rezervistë për t'iu bashkuar luftës. Ai gjithashtu paralajmëroi se mund të përdorë armë bërthamore. Si përgjigje, dhjetëra mijëra burra rusë kanë kërkuar të largohen nga vendi.

Në frontin e betejës të enjten, autoritetet ukrainase thanë se granatimet ruse vranë të paktën tetë civilë, duke përfshirë një fëmijë, dhe plagosën shumë të tjerë. Një vajzë 12-vjeçare u nxor e gjallë nga rrënojat pas një sulmi në Dnipro, thanë zyrtarët.

“Shpëtimtarët e kanë nxjerrë nga nën rrënoja, ajo ishte në gjumë kur goditi raketa ruse”, tha administratori lokal Valentyn Reznichenko.

Një sulm me raketa ruse në Kramatorsk, një qytet në rajonin lindor të Donetskut, ende i kontrolluar nga Ukraina, plagosi 11 persona dhe shkaktoi dëme në qytet, tha kryebashkiaku Oleksandr Honcharenko.

Raportet për bombardimet e reja erdhën pasi Rusia duket se ka humbur më shumë terren rreth qytetit kyç verilindor të Lymanit, i cili po vjen ndërsa ushtria ruse po lufton me një mobilizim kaotik të trupave dhe po përpiqet të parandalojë që burrat në moshë luftarake të largohen nga vendi, sipas një think-tank me bazë në Uashington dhe raportet e inteligjencës britanike.

Instituti për Studimin e Luftës, duke cituar raportet ruse, tha se forcat ukrainase kanë marrë më shumë fshatra rreth Lyman, një qytet 160 kilometra (100 milje) në juglindje të Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës. Raporti thoshte se forcat ukrainase së shpejti mund të rrethojnë plotësisht Lymanin, në atë që do të ishte një goditje e madhe për përpjekjet luftarake të Moskës.

“Rënia e xhepit Lyman ka të ngjarë të jetë shumë e rëndësishme për grupimin rus në rajonet veriore të Donetskut dhe Luhanskut perëndimor dhe mund të lejojë trupat ukrainase të kërcënojnë pozicionet ruse përgjatë rajonit perëndimor të Luhanskut”, tha instituti.

Inteligjenca ushtarake britanike pretendoi se numri i burrave të moshës ushtarake ruse që ikën nga vendi ka të ngjarë të tejkalojë numrin e forcave që Moska përdori fillimisht për të pushtuar Ukrainën në shkurt.

"Ata që janë më mirë dhe të arsimuar janë të mbipërfaqësuar në mesin e atyre që përpiqen të largohen nga Rusia," thanë britanikët. “Kur kombinohet me ata rezervistë që po mobilizohen, ndikimi ekonomik i brendshëm i disponueshmërisë së reduktuar të fuqisë punëtore dhe përshpejtimi i 'ikjes së trurit' ka të ngjarë të bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm.

Mobilizimi i pjesshëm i Rusisë ka qenë thellësisht jopopullor në disa zona, megjithatë, duke shkaktuar protesta dhe dhunë të shpërndarë. Burrat rusë kanë krijuar linja milje të gjata duke u përpjekur të largohen në disa kufij dhe Moska gjithashtu thuhet se ka ngritur zyra skicimi në kufijtë e saj për të kapur disa nga ata që ikin.

Në temën e sabotimit që ka goditur tubacionet e gazit rus në Evropë këtë javë, Peskov, zëdhënësi i Kremlinit, pohoi të enjten se aksidentet e gazsjellësit Nord Stream do të ishin të pamundura pa përfshirjen e qeverisë.

"Duket si një sulm terrorist, ndoshta i kryer në nivel shtetëror," u tha Peskov gazetarëve. "Është një situatë shumë e rrezikshme që kërkon një hetim të shpejtë."

Ai hodhi poshtë raportet e mediave për luftanijet ruse të pikasur në zonë si "budallaqe dhe të njëanshme", duke pretenduar se shumë avionë dhe anije të tjera të NATO-s "janë parë në zonë". Zyrtarët evropianë kanë vënë në dukje se Rusia përfiton nga çmimet më të larta të gazit kur furnizimet në Evropë ndërpriten.

Më të lexuarat