BREAKING NEWS

‘Pa shiko sa të thella qenkan punët!’, përgjimet e antimafias italiane, paralajmëron Artan Hoxha dhe zbulon emrin kush është ‘peshku i madh’

‘Pa shiko sa të thella qenkan punët!’, përgjimet e
x

Bota

“Do të përfundoj në karrige me rrota?”, mjekja e njohur rrëfen pasojat afatgjata të koronavirusit që njihen si 'covid i gjatë' dhe thirrja urgjente që iu bën deputetëve

“Do të përfundoj në karrige me rrota?”, mjekja e

‘Covidi i gjatë’ është termi i përdorur për të përshkruar efektet e sëmundjes që zgjasin për javë ose muaj me radhë.

Dhimbje, diarre kronike, bllokimi i trurit dhe lëvizja me këmbë për distanca shumë të shkurtra janë vetëm disa prej simptomave që përshkruajnë tre persona në të 30-at e tyre. 

Mjekja Nathalie MacDermott, 38 vjeçe tha se neurologët besojnë që koronavirusi i ka dëmtuar palcën kurrizore. Ajo mund të ecë vetëm 200 metra, ka pësuar dëmtime në fshikëzën e urinës dhe në zorrë, ka dhimbje në duar dhe ndihet e këputur.

MacDermott, një mjeke e specializuar në sëmundjet infektive pediatrike tha: “Unë jam 38 vjeçe dhe pyes veten nëse do të jem ndonjëherë në gjendje të eci siç duhet pa paterica. A do të vazhdojë kjo situatë të përkeqësohet? Do të përfundoj në një karrige me rrota?”

Ajo i tha deputetëve se do ishte më mirë që të njiheshin pasojat e koronavirusit tek punonjësit dhe të mos kthehen në punë për një periudhë të caktuar.