BREAKING NEWS

Makina merr flakë brenda servisit, policia zbardh dyshimet e para

Makina merr flakë brenda servisit, policia zbardh dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

KQZ jep nesër vendimin për shkeljet e bëra në zgjedhjet e 6 marsit, janë të përfshirë ministra, kryetarë bashkish dhe...

KQZ jep nesër vendimin për shkeljet e bëra në zgjedhjet e 6
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e Presidentit të ri, Mediu ka zbuluar emrin e parë që propozon opozita: Ky është personi i duhur për të ardhur në krye të shtetit

Zgjedhja e Presidentit të ri, Mediu ka zbuluar emrin e parë që
x
BREAKING NEWS

Makina inteligjente ‘bën namin’ në qarkun e Lezhës, pezullohen 87 leje drejtimi

Makina inteligjente ‘bën namin’ në qarkun e Lezhës,
x
BREAKING NEWS

Hyn në fuqi marrëveshja e rëndësishme me Spanjën, Policia e Shtetit në konferencë të jashtëzakonshme (VIDEO-LIVE)

Hyn në fuqi marrëveshja e rëndësishme me Spanjën,
x
BREAKING NEWS

“Po s’u shkatërrua korrupsioni do të futemi në krizë të madhe”, Spartak Ngjela ngre alarmin dhe paralajmëron goditje të bujshme nga SPAK: Ka një plan!

“Po s’u shkatërrua korrupsioni do të futemi në
x
BREAKING NEWS

Befason Yuri Kim, shfaqet në mes të Tiranës si asnjëherë më parë

Befason Yuri Kim, shfaqet në mes të Tiranës si
x
BREAKING NEWS

Ndizet situata/ Suedia në NATO, Erdogan nuk tërhiqet nga vendimi: Nuk do të keni “po” nga ne pa kthyer ...

Ndizet situata/ Suedia në NATO, Erdogan nuk tërhiqet nga vendimi: Nuk
x

Bota

"Do të zhduket brenda dhjetë sekondave"/ Rusia kërcënon Mbretërinë e Bashkuar me sulme bërthamore, aleati i Putinit lëshon alarmin: Raketa e fuqishme “Satan 2” mund të arrijë Britaninë në vetëm 3 minuta, ndërsa Finlandën…

"Do të zhduket brenda dhjetë sekondave"/ Rusia

Një aleat i afërt i Putinit kërcënoi se do të lëshonte një armë bërthamore në Britani, duke pretenduar se do të duheshin vetëm tre minuta.

Zëvendëskryetari i komitetit të mbrojtjes të Dumës, Aleksey Zhuravlyov, u mburr se në një sulm të tillë, Finlanda , e cila është gati të bashkohet me NATO -n , do të zhduket brenda dhjetë sekondave.

Kërcënimet e egra të Zhuravlyov sinjalizojnë se Rusia është tashmë e zhgënjyer nga disfatat e pësuara në Ukrainë dhe zemërim ndaj ofertës së Finlandës në NATO.

Kërcënimi i tij ka ardhur pasi Rusia ndërpreu furnizimin me energji elektrike në Finlandë këtë mëngjes. Vendi nordik importon dhjetë për qind të energjisë elektrike nga Rusia.

“Nëse Finlanda dëshiron t’i bashkohet këtij blloku, atëherë qëllimi ynë është absolutisht legjitim – të vëmë në dyshim ekzistencën e këtij shteti. Kjo është logjike. Nëse Shtetet e Bashkuara kërcënojnë shtetin tonë, është mirë: këtu është raketa Sarmat [Satan-2] për ju dhe do të ktheheni në hi bërthamor nëse mendoni se Rusia nuk duhet të ekzistojë. Finlandezët në përgjithësi duhet t’i jenë mirënjohës Rusisë për shtetësinë e tyre, për faktin që Finlanda ekziston si një vend”, tha Zhuravlyov.

Aleati i Putinit u mburr se Britania mund të sulmohej në pak më shumë se tre minuta. I pyetur nëse Rusia tani do të vendosë armët bërthamore në kufirin e saj me Finlandën, ai tha: ‘Për çfarë? Nuk kemi nevojë. Ne mund të godasim me një Sarmat nga Siberia dhe madje të arrijmë në Mbretërinë e Bashkuara.

Dhe nëse godasim nga Kaliningrad… koha e arritjes së hipersonikut është 200 sekonda.

Në kufirin finlandez nuk do të kemi armë strategjike, por të klasit Kinzhal, një që do të arrijë në Finlandë për 20 sekonda, apo edhe 10 sekonda”, tha ai.

Ai shtoi se Rusia do të forcojë masivisht forcat e saj ushtarake në krahun e saj perëndimor.

“Kjo është e natyrshme. Nëse deri më tani nuk kishim parashikuar armiqësi të mundshme nga ana e Finlandës, tani ato janë mjaft të mundshme. Dhe kjo duhet të merret parasysh, pa dyshim”, tha ai teksa shtoi se Finlanda po provokohet për t’u bashkuar me NATO-n nga SHBA dhe Britania.