BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x
BREAKING NEWS

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj, zbardhet arsyeja e takimit

Rama mbledh në “Vilën 30” ambasadorët e huaj,
x
BREAKING NEWS

“Një kafe, ose do përfundoni në komisariat”/ U kërkonte para qytetarëve, Policia e Shtetit merr vendimin drastik për efektivin, në hetim edhe... (Emrat)

“Një kafe, ose do përfundoni në komisariat”/ U
x

Bota

“Do vijmë natën befas”/ Gjenerali i mbrojtjes në Greqi reagon ndaj deklaratës së Erdogan dhe e paralajmëron

“Do vijmë natën befas”/ Gjenerali i mbrojtjes në

Njësitë dhe pikat e vëzhgimit të Evros u vizituan të mërkurën nga kreu i GEETHA, gjenerali Konstantinos Floros. Më pas kreu i GEETHA inspektoi masat e vëzhgimit përgjatë kufirit në prefekturën e Evros.

“Do vijmë natën befas”/ Gjenerali i mbrojtjes në

Konkretisht ai vizitoi:

• Posta e Gardës “1” në Kastanies

• Kampi “TEODORAKI”

• Kampi “DELAGRAMATIKA”.

• Kampi “CANDILAPTI”

• Ura e Patkoit

Drejtuesi i GEETHA-s , duke iu drejtuar tubimeve të shumta të personelit të formacioneve vendore, dha urdhra dhe udhëzime për vigjilencë dhe përgatitje të vazhdueshme për kryerjen e misionit.

Vizita e shefit të GEETHA në njësitë dhe postat e vëzhgimit të zonës së përgjegjësisë së SS në Evros

Siç tha ai “ qëllimi ynë është të ruajmë atë që na lanë të parët tanë” dhe shtoi “ askush nuk mund të na prekë për sa kohë që Forcat e Armatosura bëjnë atë që po bëjnë ”, ndërsa theksoi se “nuk do të lëmë asnjë grimcë greke. toka të humbasë” .

Muaj më parë, Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan ndodhej për vizitë zyrtare në Bosnje-Hercegovinë, nga ku bëri deklarata për Greqinë. Gjatë një konference të përbashkët për shtyp bëri disa deklarata duke dhënë edhe një mesazh se do të bëjnë atë që është e nevojshme nëse sipas tij, vijojnë kërcënimet e  paligjshme të Greqisë.

Sipas mediave greke, bëri deklarata provokuese ndërsa shtoi se “bllokimi i avionit turk nga radarët grek nuk është ogur i mirë”. Për shprehjen se mund të vijnë befas një natë, Erdogan është frymëzuar nga teksti i një kënge të vitit 1974 që i referohet pushtimit turk të Qipros.

Presidenti turk shtoi se “Greqia po merr masat e saj”, ndoshta duke iu referuar lëvizjeve të fundit në fushën e armatimit nga forcat e armatosura greke.

Përgjigja e Dendias

Ministri i Jashtëm Nikos Dendias nuk vonoi t’i përgjigjej Erdogan duke thënë se Greqia është përballur me kërcënime shumë më serioze në historinë e saj, ndërsa shtoi se “i refuzojnë plotësisht ngacmuesit neo-otomanë”. “Më lejoni t’ju kujtoj se përballë nesh është flota më e madhe amfibe në Evropë si dhe një ushtri e plotë”, tha ministri i Jashtëm grek dhe shtoi se Turqia kërcënon Greqinë.

Reagimi i Mitsotakis

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, në një takim me Ministren e Punëve të Jashtme të Francës, Catherine Colonna, tha se ka provokim dhe kërcënime nga Turqia ndaj sovranitetit grek. Sipas tij, shteti fqinj po shkakton tension, duke cenuar sigurinë dhe stabilitetin në rajon. Ai theksoi se Greqia është një shtyllë e stabilitetit në rajonin e gjerë dhe ritheksoi nevojën për dialog të bazuar në parimet e së drejtës ndërkombëtare, duke përfshirë të drejtën e Detit, dhe fqinjësinë e mirë.

Greqia dhe Turqia kanë qenë në mosmarrëveshje për dekada mbi kufijtë detarë, por zbulimet e fundit të gazit natyror dhe planet e shpimit nëpër Mesdheun Lindor kanë përkeqësuar tensionet. Turqia thotë se ka të drejtë të vazhdojë me planet e saj. Greqia ka rreth 6.000 ishuj në Detet Egje dhe Jon, më shumë se 200 prej tyre janë të banuar.