BREAKING NEWS

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90 dëshmitarët e mbrojtjes, GJKKO thërret Shkëlzen Berishën dhe 71 dëshmitarë të akuzës për aferën e “Gërdecit”

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90
x
BREAKING NEWS

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë Shkëlzen Berishën, ja çfarë pritet të thotë dëshmitari “kyç” i tragjedisë së Gërdecit

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë
x
BREAKING NEWS

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria pas sinjaleve të shërbimeve të huaja

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria
x
BREAKING NEWS

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe “Sky” me kriminelët, Balla paralajmëron "tërmet" në Policinë e Shtetit

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i pjesëmarrjes të deputetëve, nis dezertimi nga aksioni politik i ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i
x
BREAKING NEWS

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën në veri të Kosovës, ja dokumenti që zbërthen prapaskenat e bujshme

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën
x
BREAKING NEWS

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk programohen disbursime nga programi deri në 2025

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk
x
BREAKING NEWS

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë Toptani përballë Ismail Qemalit

Tradhtari Edi Rama përballë heroit Albin Kurti si Esat Pashë
x

Bota

Dodik “injoron” totalisht Perëndimin, planifikon takim me Putinin, ja çfarë pritet së shpejti

Dodik “injoron” totalisht Perëndimin, planifikon takim me

Presidenti i entitetit të Republika Srpska Milorad Dodik do të vizitojë Federatën Ruse në fillim të nëntorit, tha kreu i Përfaqësisë së Republikës Srpska në Moskë Dushko Peroviç, raportoi “Sputnik”, duke cituar shkrimin e shtypit rus. “Presidenti i Republikës Srpska do të vizitojë Rusinë në fillim të nëntorit dhe në fund të atij muaji do të vijnë edhe deputetët tanë”, tha Peroviç për Izvestija. Dodik njoftoi më parë se do të vizitonte Kinën në tetor ose nëntor, ku do të bisedonte me presidentin kinez Xi Jinping dhe se shpresonte të takohej me presidentin rus Vladimir Putin deri në fund të vitit. Vizita e Putin në Kinë është planifikuar për së shpejti. kur Kina do të presë forumin “Një brez një rrugë”Kjo do të jetë vizita e dytë këtë vit pasi Dodik ishte tashmë në maj në kryeqytetin e Rusisë ku bisedoi me Vladimir Putin.Dodik është një prej zyrtarëve të pakët shtetërorë që është takuar me Putinin, që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainës në shkurt të vitit të kaluar. Lideri pro-rus i Republikës Sërpska dhe Aleanca e tij e Socialdemokratëve të Pavarur, po ashtu kanë bllokuar miratimin e vendimeve në nivel shtetëror që do të mundësonin zbatimin e sanksioneve ndërkombëtare ndaj Rusisë, që Bosnje e Hercegovina u është bashkuar.Dodik po ashtu ka mbështetjen e Moskës në minimin e institucioneve të Bosnje e Hercegovinës dhe për deklaratat e tij të shpeshta lidhur me shkëputjen e entitetit të Republikës Sërpska nga Bosnje e Hercegovina. Për shkak të minimit të Marrëveshjes së Dejtonit, që i dha fund luftës në Bosnje e Hercegovinë më 1995, por edhe minimit të stabilitetit të shtetit dhe rajonit si dhe veprimeve korruptive, Dodik është në listën e sanksioneve të SHBA-së dhe Britanisë.