Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Donald Trump konfirmon: SHBA do të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Donald Trump konfirmon: SHBA do të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Postuar: 06/12/2017 - 19:43

Ashtu siç pritej, presidenti amerikan sfidoi sonte opozicionin botëror duke deklaruar se do të njohë  Jerusalemin si kryeqytet i Izraelit, por çuditërisht shtoi se gjithsesi lëvizja nuk do të prishë punën e administratës së tij për të zgjidhur konfliktin Izrael-Palestinë.
 
Në komentet e bëra nga Shtëpia e Bardhë, Trump e quajti vendimin “shumë të vonuar”.
 
 “Kam vendosur se është koha për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit. Edhe presidentë të tjerë e kanë bërë këtë si premtim elektoral por nuk e kanë realizuar. Unë po e bëj”, tha Trump. 
 
Më tej ai vazhdoi: “Të gjitha sfidat kërkojnë qasje të reja. Njoftimi im sot shënon nisjen e një qasjeje të re në konfliktin mes Izraelit dhe palestinezëve. Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara në ndihmën për procesin e paqes dhe unë do bëj gjithçka në fuqinë time për arritjen e marrveshjes. Sigurisht që do të ketë kundërshtime në lidhje me njoftimin, por ne kemi besim se përfundimisht do të arrijmë në mirëkuptim dhe bashkëpunim”.
 
 Zyrtarët amerikanë thanë se zhvendosja e ambasadës amerikane do të kryhet brenda tre vjetëve.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2017 - 19:51

Shtetet e Bashkuara po përgatiten për një valë sulmesh kibernetike që pritet të kenë në shënjestër zgjedhjet e mesmandatit në vitin 2018. Ndërkaq, disa zyrtarë paralajmëruan se ky është vetëm fillimi i një kërcënimi më të thellë dhe më të gjerë.

Erdogan: Qipriotët turq janë bashkëpronarë të Qipros, jo minoritet

Postuar: 11/12/2017 - 18:38

Presidenti turk, Reccep Tajip Erdogan deklaroi në një intervistë të publikuar sot nga e përjavshmja greke “To Vima” se qipriotët turq janë “bashkëpronarë&rdq
Korea e Veriut, studiuesit: 49 shtete përfshi SHBA, kanë shkelur sanksionet

Postuar: 11/12/2017 - 18:29

Një raport i fundit i Institutit të Shkencave dhe Sigurisë Ndërkombëtare, zbulon se një total prej 49 shtetesh, përfshi dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shkelur sanksi
Bora në Evropë shkakton kaos të transportit

Postuar: 11/12/2017 - 17:58

Bora e cila ka mbuluar Evropën veriore ka shkaktuar anulime dhe vonesa në fluturim në aeroportin Schiphol , në aeroportin e Holandës dhe të Brukselit.
 
Ky është Donald Trump-i i Çekisë

Postuar: 11/12/2017 - 17:21

Republika e Çekisë do të udhëhiqet tashme nga një miliarder populist, i cili është gjithashtu pjesë e “klubit të djemve të këqij” të BE-së.
Luciferi mbi Kaliforni, zjarret vazhdojnë të përpijnë territore

Postuar: 11/12/2017 - 17:17

Zjarret shkatërrimtare në jug të Kalifornisë janë zgjeruar ndjeshëm, duke djegur një zonë më të madhe se New York City.
Para pa punuar? 2200 euro në muaj për çdo qytetar në Zvicër

Postuar: 11/12/2017 - 17:06

Zvicra ka nisur të eksperimentojë projektin për “të ardhurat bazë të pakushtëzuara”, një nismë që synon t’u sigurojë të gjithë qytetarëve të ardhura minimale