BREAKING NEWS

Lajme të mira pas krizës nga COVID-19/ Ministrja e Financave zbulon kur do të hapen të gjitha bizneset

Lajme të mira pas krizës nga COVID-19/ Ministrja e Financave zbulon
x

Shëndeti

Doni të hiqni kilet e tepërta? Specialistët tregojnë se ku qëndron sekreti për të ruajtur linjat

Doni të hiqni kilet e tepërta? Specialistët tregojnë se ku

Një mëngjes i shkëlqyeshëm dhe një darkë e paktë. Ky është sekreti kundër kileve të tepërta, sipas një studimi të botuar në “Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”. Të hash një mëngjes të bollshëm, në të vërtetë rrit kaloritë që digjen gjatë gjithë ditës, duke përmirësuar metabolizmin e individit.

Ekspertët gjermanë përfshinë një grup të vogël të individëve në një eksperiment në laboratorin e tyre. Për tre ditë pjesëmarrësit duhej të hanin një mëngjes të pjesshëm dhe një darkë të bollshme. Më pas për tre ditët e tjera do të bënin të kundërtën.

Ekspertët përdorën një masë të quajtur 'termogjenezë' për të vlerësuar metabolizmin e individëve në skenarët e parë dhe të dytë. Doli se ngrënia më pak në mëngjes sillte më shumë oreks gjatë ditësh dhe mbi të gjitha një dëshirë të fortë për ëmbëlsirat. Ndërsa, kur u konsumua vakti i bollshëm në mëngjes, metabolizmi i individit bëhet më aktiv dhe për këtë arsye, në thelb, djeg më shumë kalori gjatë gjithë ditës.

Sipas ekspertëve, mëngjesi i bollshëm është rruga e duhur kundër kileve të tepërta, që është e mirë si për ata që duhet të humbin peshë, ashtu edhe për ata që thjesht duan të mbajnë mirë.