BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Donte të digjte Kuranin në rrugë ditën e Ramazanit, Britania e Madhe merr vendimin drastik për politikanin danez

Donte të digjte Kuranin në rrugë ditën e Ramazanit, Britania

Ministri i Sigurisë, Tom Tugendhat tha se Rasmus Paludan, themeluesi i partisë anti-islamike Stram Kurs, ishte shtuar në listën e vëzhgimit të Britanisë. Ngjarja ndodhi pasi Paludan u shpreh se po planifikonte të digjte librin e shenjtë të Kuranit në një shesh publik në qytetin West Yorkshire gjatë kësaj jave.

Paludan e mori iniciativën pasi katër nxënës në shkollën Wakefield u pezulluan për dëmtimin e një kopje të Kuranit. Në një video të postuar në Twitter të dielën, Paludan tha se do të udhëtonte në qytet për të “luftuar” kundër “forcave jodemokratike”.

Ai pretendoi se kishte ndërmend të digjte Kuranin të mërkurën që të përkonte me fillimin e Ramazanit. Paludan ka mbajtur disa demonstrata të mëparshme në të cilat libri i shenjtë i myslimanëve u dogj, disa prej të cilave çuan në demonstrata të dhunshme. Në janar, ai i vuri zjarrin një kopje të Kuranit përpara ambasadës turke në Stokholm. Akti është bërë pjesë e një mosmarrëveshjeje diplomatike midis Turqisë dhe Suedisë, me Turqinë që tani bllokon kërkesën e Suedisë për anëtarësim në NATO.

Ministri i Sigurisë i tha Dhomës së Ulët të Parlamentit se ndërhyrja e tij ndodhi pasi shprehu shqetësimin për një vizitë të mundshme të Paludan të hënën.

“Politikani i ekstremit të djathtë islamofobik danez Rasmus Paludan tha se do të udhëtonte nga Danimarka në Ëakefield, me qëllimin e vetëm për të djegur Kuranin në një vend publik. Paludan është burgosur më parë në Danimarkë për deklaratat e tij urrejtëse dhe raciste. Ai është një njeri i rrezikshëm të cilin nuk duhet të lejohet në këtë vend”, tha Simon Lightwood, deputet laburist.

Një përgjigje mbërriti shpejt nga Ministria britanike e Sigurisë, se Paludan do të ndalohej të vinte në Britani, dhe se “udhëtimi i tij nuk do të ishte i favorshëm për të mirën publike”.