BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e qëlloi me armë zjarri 12-vjeçarin

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar
x
BREAKING NEWS

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi, zbulon ngjarjen e pazakontë me të cilën është përballur

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton
x

Bota

Drejtori i CEA bën gafën që po qarkullon me shpejtësi në botë, fotografoi një copë sallami dhe tha se është marrë nga...

Drejtori i CEA bën gafën që po qarkullon me shpejtësi

Etienne Klein, drejtor i kërkimit në Komisionin Francez të Energjisë Atomike (CEA), vendosi të bënte një shaka epike . Ai postoi në Twitter foton e një fete sallami në një sfond të zi.

Për ta bërë të besueshme postimin e tij në Twitter, ai sqaroi se imazhi është marrë nga teleskopi hapësinor James Webb. Madje, ka nënvizuar nivelin e detajeve të fotografisë, duke shkruar se “një botë e re zbulohet dita-ditës”.

Konkretisht, Klein shkroi: “Fotografia e Proxima Centauri, ylli më i afërt me Diellin, i vendosur në një distancë prej 4.2 vite dritë. Shkarkuar nga JWST. Ky nivel detajesh… Një botë e re zbulohet dita-ditës”.

Ky postim shkaktoi shumë bujë në internet. Tweet-i i tij u bë viral dhe u komentua mijëra herë. Pati 1,344 retweet dhe 10,000 pëlqime, ndërsa një nga gazetarët kryesorë të BFM tha se ishte në ekstazë!

I përballur me bujën që kishte marrë shakaja e tij, Klein u kthye dhe zbuloi se ishte një mashtrim shkencor dhe u bëri thirrje përdoruesve të rrjetit që të kenë kujdes me imazhet që qarkullojnë në rrjetet sociale.

“Ndihem i detyruar të theksoj se ky postim në Twitter që tregon një foto të pretenduar të Proxima Centaurit ishte thjesht një formë argëtimi. Le të mësojmë të jemi të kujdesshëm ndaj argumenteve të autoritetit, si dhe elokuencës spontane të imazheve të caktuara…”, shkroi ai nën postimin e tij origjinal në Twitter.