BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Top Channel/ Artan Hoxha zbardh detaje të reja: Ja mesazhi që donin të përcillnin autorët

Sulmi ndaj Top Channel/ Artan Hoxha zbardh detaje të reja: Ja mesazhi
x
BREAKING NEWS

Ish-kreu i KQZ-së tregon sekretet e zgjedhjeve: Në fletën e votimit duhet të jetë Lulzim Basha

Ish-kreu i KQZ-së tregon sekretet e zgjedhjeve: Në fletën e
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbardh detaje të reja për autorët e sulmit ndaj Top Channel: Janë ndihmuar nga persona të tjerë

Gazetari zbardh detaje të reja për autorët e sulmit ndaj Top
x
BREAKING NEWS

Janë drejt përfundimit, gazetari Hoxha zbërthen dosjet që do të përvëlojnë politikën shqiptare: Shumë shpejt do të ketë lëvizje të forta

Janë drejt përfundimit, gazetari Hoxha zbërthen dosjet që do
x
BREAKING NEWS

Gazetari zbulon detaje nga sulmi ndaj Top CHannel: Ishin 3 atentatorë. Ja lëvizja e autorëve para se të qëllonin

Gazetari zbulon detaje nga sulmi ndaj Top CHannel: Ishin 3 atentatorë. Ja
x
BREAKING NEWS

"Diku kërciti dajaku në mbledhje në 1 të natës", Berisha tregon të vërtetat e thirrjes së kandidatëve në SPAK : U zgjodhën nga padrino i mafies më të fuqishme në Europë

"Diku kërciti dajaku në mbledhje në 1 të
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço zbulon detajet e para nga sulmi ndaj Top Channel pak pas mesnate: Ka lidhje me...

Ervin Karamuço zbulon detajet e para nga sulmi ndaj Top Channel pak pas
x
BREAKING NEWS

Sulmi i rëndë ndaj Top Channel/ Gazetari i njohur reagon me tone të ashpra: Ministri Bledi Çuçi duhet të vendoste gishtin

Sulmi i rëndë ndaj  Top Channel/ Gazetari i njohur reagon me tone
x

Bota

Dronët amerikanë mbi Balltik, reagon Moska dhe bën paralajmërimin e frikshëm: Kjo lëvizje tregon përfshirjen e SHBA-së në luftë kundër Rusisë

Dronët amerikanë mbi Balltik, reagon Moska dhe bën

Fluturimet me dron të SHBA-së mbi Detin Baltik janë një shenjë e përfshirjes së drejtpërdrejtë të SHBA-së në konfliktin me Rusinë, tha sot, të dielën (19/3) zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Javën e kaluar, një dron amerikan u rrëzua në det pasi u kap nga avionët luftarakë rusë.

“Është e qartë se çfarë po bëjnë këta dronë dhe misioni i tyre nuk është në asnjë mënyrë një mision paqësor për të garantuar sigurinë e peshkimit në ujërat territoriale ndërkombëtare. Dhe, me të vërtetë, ne po flasim për përfshirjen e drejtpërdrejtë të operatorëve të këtyre dronëve në konflikt dhe kundër nesh”, tha Peskov në një intervistë televizive, siç raporton agjencia e lajmeve Interfax.

Rusia ka thënë se dëshiron të rimarrë rrënojat e dronit amerikan për të cilin akuzohet se e ka rrëzuar në Detin e Zi dhe për të vërtetuar atë që thotë se është përfshirja e SHBA në operacionet në Ukrainë, ndërsa Uashingtoni tha se po hetonte motivet e përfshirjes së Moskës në incident.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu vlerësoi se një nga shkaqet e aksidentit është “rritja” e operacioneve të spiunazhit amerikan.

“Shkaktarët e incidentit janë mosrespektimi i zonës së ndalim-fluturimit të shpallur nga Rusia nga ana e SHBA-së, e cila u krijua për shkak të kryerjes së operacionit special ushtarak (në Ukrainë), si dhe për shkak të rritjes së aktiviteteve ( të shërbimeve) të inteligjencës kundër interesave të Rusisë”, tha Shoigu në një deklaratë.

“Rusia nuk dëshiron një kthesë të tillë të ngjarjeve, por tani do të reagojë në mënyrë proporcionale ndaj çdo provokimi”, thuhet në deklaratë.

Reaper MQ-9 ra në ujërat ndërkombëtare në Detin e Zi pasi u rrëzua, sipas Uashingtonit, nga një avion luftarak rus. Moska pranon se e ka kapur dronin me avionë luftarakë, por mohon se ka pasur ndonjë kontakt mes tyre që mund të ketë çuar në rrëzimin e tij.

Rusia pretendon se droni hyri në brigjet e Krimesë, të cilën e aneksoi në vitin 2014, në zonën e ndaluar të fluturimit që ajo ka shpallur pas pushtimit të Ukrainës.

Më të lexuarat