BREAKING NEWS

Ministria del me bilancin zyrtar/ Si u zgjerua harta e koronavirusit, ja sa raste të reja kemi në 24 orët e fundit

Ministria del me bilancin zyrtar/ Si u zgjerua harta e koronavirusit, ja sa
x

Bota

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për George Floyd në të gjithë botë, nën gjestin simbolik kundër racizmit

Nga Londra në Sidnej, nga Tunizia në Seul, nga Torino në Tokio, manifestuesit u gjunjëzuan, në një gjest që tashmë është bërë simbol i protestës për vdekjen e afro-amerikanit.

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për

Nga Londra në Sidnej, nga Tunisi në Seul, nga Torino në Tokio. E gjithë bota gjunjëzohet, në një gjest tani bëhen simbol i protestës për vdekjen e George Floyd. Nga një cep i planetit në tjetrin, dhjetëra mijëra njerëz dolën në rrugë, duke sfiduar distancimin shoqëror kundër koronavirusit. Me shumë shenja dhe parulla, në të gjitha gjuhët, por me një mesazh të vetëm: "Dua të marr frymë". Në kujtim të atyre minutave të tmerrshme kur Floyd, i palëvizur në tokë, iu lut që të mund të merrte ajër ndërsa polici i mbante gjurin në qafë derisa dha shpirt.

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për

Fjala "Jeta me ngjyrë ka rëndësi", emri i Floyd i skanuar dhe angazhimi për të mposhtur diskriminimin dhe dhunën në Australi kanë sfiduar rregullat anti-Covid, me demonstrime, nga Sidnei në Melburn, të cilat fillimisht ishin të ndaluara nga autoritetet .

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për

"Është koha për të djegur racizmin institucional", bëri jehonë nga një megafon në Londër në turmën përpara ndërtesës së parlamentit anglez.

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për

Mitingje dhe procesione për të kërkuar "drejtësi për të gjithë" u zhvilluan në shumë qytete të Francës. Në Paris, protestuesit u bllokuan disa dhjetëra metra nga Ambasada Amerikane, nga një forcë masive policore.

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për

Demonstrata u zhvilluan gjithashtu në Itali nga Napoli në Torino dhe lojtarët e Atalanta u gjunjëzuan gjatë stërvitjes.

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për

Në sheshet në Berlin bërtisnin "Jo drejtësi, pa paqe". "Ne duam drejtësi! Ne duam të marrim frymë".

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për

Po ashtu të njëjtat klithte dëgjoheshin dhe në Tunis. Ndërsa, në Irak "Dua të marr frymë" i përkthyer në arabisht është bërë ndërkohë parulla në mediat sociale.

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për

Në kryeqytetin e Koresë së Jugut, protestuesit u mblodhën për të dytën ditë radhazi. Duke veshur maska ​​dhe këmisha të zeza, ata marshuan, të shoqëruar nga policia, me dhjetëra shenja: "George Floyd pushoni në paqe", "Koreanët për çështjen e jetës së zezë".

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për

Në Belgjikë, në Ghent, një bust i Leopold II, i treguar si përgjegjës për vdekjen dhe gjymtimin e miliona kongolezëve u vandalizua me bojë të kuqe dhe u mbulua me një kapuç me mbishkrimin ikonik: "Nuk mund të marr frymë".

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për

Demonstrim paqësor edhe në Tokio. Edhe Bansky ia kushtoi punën e tij Floyd. Pati gjithashtu tubime në Afrikën e Jugut, Poloni, Portugali, Holandë, Spanjë kundër vdekjes barbare të afro-amerikanit. Me një mesazh të vetëm: "Jeta me ngjyrë ka rëndësi".

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për

“Dua të marr frymë”, një britmë e vetme për