BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Bota

Duhet ta bëjmë të gjithë! Kjo është nisma e veçantë e grave italiane, do të postojnë mesazhet fyese dhe seksiste që marrin nga burrat në rrjetet sociale

Duhet ta bëjmë të gjithë! Kjo është nisma e

Në Itali nisi sot nisma “Edhe unë të publikoj”. Bëhet fjalë për një ide të ish-presidentes së Parlamentit italian, Laura Boldrini, e cila u mbështet nga shumë gra të tjera.

Tani e tutje ato do të postojnë mesazhet që marrin nga meshkujt, kryesisht, të cilët i ofendojnë në rrjetet sociale, me komente seksiste apo edhe fyese.

Ndër të tjera, këtë lëvizje të re e përkrahin këngëtaret si Emma Marone, Nina Gili, Ariza, si dhe ish-ministrja e Çështjeve Parlamentare, Maria Elena Boski.

Në këtë mënyrë të gjithë do të mund të shohin mesazhet dhe emrat e të ashtuquajturve “urrejtës”, njerëz që përdorin internetin për të përhapur mesazhe urrejtjeje dhe dhunë.

“Këto janë fjalë që në fytyrë mund të mos mavijojnë, por në fakt lëndojnë dhe bëjnë dëme të pariparueshme”, tha Boldrini.

Mediat italiane, ndërkohë, nënvizojnë se dhuna dixhitale i izolon gratë dhe në disa raste i sjell në dëshpërim të thellë. Përgjegjës janë edhe ish-partnerët që nuk pranojnë se ka ndodhur një ndarje dhe duan të hakmerren me femrat, ndonjëherë duke postuar foto personale.