BREAKING NEWS

‘Pacientët nuk ushqehen dhe as higjenizohen’ gazetari plas ‘bombën’ live nga spitali ‘Shefqet Ndroqi’: Ministria po gënjen!

‘Pacientët nuk ushqehen dhe as higjenizohen’ gazetari plas
x

Bota

E bujshme! Shpiket filtri i ajrit që vret koronavirusin

E bujshme! Shpiket filtri i ajrit që vret koronavirusin

Studiuesit nga Universiteti i Hjustonit kanë bërë një përparim në luftën kundër koronavirusit. Sipas një raporti të publikuar kohët e fundit nga universiteti, studiuesit kanë hartuar një filtër ajri që “kap dhe vret”. Ata thonë se mund të bllokojë virusin COVID-19 duke e zhdukur atë menjëherë.

Studiuesit raportuan që testet e viruseve në Laboratorin Kombëtar Galveston gjetën 99.8% të romanit SARS-CoV-2 – që shkakton COVID-19 killedwas u vra në një kalim të vetëm përmes filtrit, i cili është bërë nga shkumë nikeli. Filtri gjithashtu vrau 99.9 përqind të sporeve të antraksit gjatë testimit, sipas studiuesve.

Zhifeng Ren, drejtor i Qendrës Texas për Superconductivity në UH, bashkëpunoi me Monzer Hourani, CEO i Medistar, një firmë e zhvillimit të pasurive të patundshme mjekësore me bazë në Houston, së bashku me studiues të tjerë për të hartuar filtrin, i cili përshkruhet në detaje në një punim të botuar në materialet e sotme fizikë, shkruajnë mediat e huaja.

“Ky filtër mund të jetë i dobishëm në aeroportet dhe aeroplanët, në ndërtesat e zyrave, shkollat ​​dhe anijet e lundrimit për të ndaluar përhapjen e COVID-19”, tha Ren, MD Anderson Kryetar Profesor i Fizikës në UH dhe autor bashkë-korrespondues për gazetën, në një lëshim. “Aftësia e tij për të ndihmuar në kontrollin e përhapjes së virusit mund të jetë shumë e dobishme për shoqërinë.”