BREAKING NEWS

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/ Nga masakrat tek atentatet, Policia në konferencë urgjente, zbardhen detajet e super-operacionit: Ishin vrasës me pagesë

Një oficer policie dhe një ushtarak, pjesë e grupeve kriminale/
x
BREAKING NEWS

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal, arrestohen 15 persona të dyshuar për vrasje. Detajet

Super-operacion në Durrës, shkatërrohet grupi kriminal,
x
BREAKING NEWS

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA, prokurori i njohur i Tiranës fiton gjyqin në Strasburg

I pari në vendin tonë që fiton betejën/ U shkarkua nga KPA,
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Nëse publikohet Memex e gjithë organizata e Policisë së Shtetit rrëzohet, ja kush janë ata që cënohen më shumë

Publikimi i të dhënave, gazetari Koka bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën paralajmërimin e fortë: Nëse grupet kriminale marrin në dorë sistemin MEMEX do të ketë pasoja, kjo situatë...

Sulmi kibernetik/ Ish-kreu i policisë, Hajdarmataj bën
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të FRPD: Kë gënjeni ju, budallenj na dini?

Zgjedhjet për kryetarin/ Plas keq mes Kokalarit dhe Sekretarit të
x
BREAKING NEWS

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po gënjejnë, institucionet e dinë shumë mirë se cilat sistemi janë sulmuar dhe ç’të dhëna janë marrë

Publikimi i të dhënave/ Klodiana Lala sulmon qeverinë: Po
x
BREAKING NEWS

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron: Hakerat kanë tentuar sulmin në bankat e nivelit të dytë, po tentohet të...

Sulmet kibernetike/ Eksperti i sigurisë plas deklaratën e fortë
x

Bota

E frikshme ajo që mund të ndodhë/ Vladimir Putin dhe bomba atomike, 'La Repubblica' lëshon alarmin: Objektivat janë në Itali

E frikshme ajo që mund të ndodhë/ Vladimir Putin dhe bomba

Kërcënimi bërthamor i Vladimir Putin nuk duhet nënvlerësuar. Në fakt, Rusia nuk mund dhe nuk dëshiron ta humbasë luftën, kështu që është vërtet e gatshme të bëjë gjithçka, madje edhe të përdorë armë atomike. Cari ka bomba "taktike" që kanë një kokë lufte nga 0.2 deri në dyqind kiloton (ajo e Hiroshimës ishte njëzet kiloton, si të thuash) dhe të cilat ai është i gatshëm t'i përdorë - për momentin - vetëm si një armë mbrojtëse. Një kusht që mund të materializohet në Ukrainë, ku rajonet e pushtuara do të aneksohen me referendum.

Se si dhe ku do të përdorej arma “taktike”, raporton La Repubblica, nuk dihet asgjë. Prej disa kohësh, liderët e NATO-s po studiojnë objektivat e mundshme mbi të cilat do të drejtoheshin raketat ruse. Një qëllim mund të jetë Ishulli i Gjarpërinjve, një simbol i rezistencës kjo do të ishte një mesazh i egër dhe efektiv për të gjithë popullsinë. Por nuk do të kishte viktima civile dhe shiu i hirit të kontaminuar do të shpërndahej në det.

Një hipotezë tjetër, më e frikshme është se një qytet në rajonin e Lviv, në kufi me Evropën, është shkatërruar. "Edhe me kokën më të vogël do të kishte mijëra të vdekur dhe të plagosur, me një re radioaktive që do të arrinte edhe Poloninë dhe ndoshta vendet baltike. Një sfidë jo vetëm për popullin ukrainas, por për të gjithë Perëndimin", raporton La Repubblica.

Në atë moment si do të reagonte Aleanca Atlantike? Pas çarmatimit, SHBA mbajti në shërbim rreth pesëqind bomba B-61, pjesërisht të destinuara për t'u hedhur nga avionët aleatë. Dhe këtu Italia mund të hyjë në lojë "sepse bazat e Atlantikut më afër zonës së konfliktit janë në territorin tonë. Në aeroportin Aviano, në provincën e Pordenones, ka rreth njëzet avionë B-61 për avionët e As many. Numri është top sekret - ndodhen në Ghedi, jo shumë larg Brescia: Ata janë në një bunker amerikan, por do të përdoreshin nga luftëtarët Tornado të Forcave tona Ajrore".