BREAKING NEWS

U tërhoq nga balotazhi, 'shuplaka' e fortë nga Alimehmeti: Do isha më i fortë se Këlliçi më 14 maj

U tërhoq nga balotazhi, 'shuplaka' e fortë nga Alimehmeti:
x
BREAKING NEWS

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës? Karamuço 'zbërthen' momentin e sulmit nga 31-vjeçari

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës?
x
BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x

Bota

E frikshme/ Jepet alarmi, bakteri në salçiçie shkakton 3 të vdekur, ja çfarë duhet të bëjmë

E frikshme/ Jepet alarmi, bakteri në salçiçie shkakton 3

Gjashtë vdekje dhe 66 shtrime në spital : ky është numri i një shpërthimi të listeriozës që ka goditur Italinë nga viti 2020 deri më sot . Listerioza është një sëmundje infektive e shkaktuar nga bakteri Listeria monocytogenes, një bakter që mund të kontaminojë ushqime të ndryshme kur hahen të papërpunuara. Sipas autoriteteve shëndetësore italiane, të cilat lëshuan alarmin dhe gjithashtu ia dërguan Komisionit Evropian, ndotja lidhet me  konsumin e frankfurtës së pulës së papërpunuar të prodhuar nga ferma Tre Valli, të prodhuara në një fabrikë Veronese dhe të shitura me marka të ndryshme, duke përfshirë spikat Wudy Aia. Të përfshira në markë janë frankfurtët klasikë, ushqimet klasike dhe djathi.

Vetëm pesë ditë më parë, Ministria e Shëndetësisë publikoi një njoftim në portalin e saj ku thuhet se “ vëmendja mbetet e lartë pas rritjes së rasteve klinike të listeriozës ushqimore të regjistruara në rajone të ndryshme italiane”. Vdekjet në lidhje me këtë infeksion ndodhën në dhjetor 2021, mars 2022 dhe qershor 2022 në  Lombardi, Piemonte, Emilia Romagna  dhe të gjithë personat e përfshirë me imunosupresion ose veçanërisht të brishtë. Në realitet, megjithatë, survejimi i llojit të bakterit listeria (ST 155) filloi në vitin 2020, pasi u identifikuan një sërë rastesh për shkak se pacientët kishin kërkuar ndihmë mjekësore dhe ndër to, në fakt, 66 do të ishin shtruar në spital.

Ministria shton se “kompania ka nisur të gjitha masat për mbrojtjen e konsumatorit me tërheqjen e grupeve që rezultuan pozitive (1785417 dhe 01810919) dhe, në zbatim të parimit të kujdesit maksimal, të të gjitha atyre të prodhuara para datës 12 shtator 2022”. Ai ka gjithashtu një komunikim që përforcon atë që tashmë është treguar në produktet direkt në pikat e shitjes. Për momentin, po zhvillohen hetime të mëtejshme edhe për matrica të tjera dhe për lloje të tjera produktesh që mund të lidhen me rastet njerëzore të listeriozës ". Së fundi, ftesa drejtuar konsumatorëve është që" t'i kushtojnë vëmendje metodave korrekte të ruajtjes, përgatitjes. dhe konsumi i ushqimeve, në rastin konkret të frankfurterëve”, të cilat ato zakonisht përfshijnë gatim para konsumimit . Prandaj, për të shmangur problemet e helmimit, thjesht gatuajini ato.