BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Bota

E frikshme/ NASA dërgon anijen kozmike drejt asteroidit që po i drejtohet tokës, do tentojë t’i ndryshojë kursin e lëvizjes

E frikshme/ NASA dërgon anijen kozmike drejt asteroidit që po i

Agjencia hapësinore NASA ka vendosur të testojë mbrojtjen e planetit kundër asteroidëve që mund të godasin planetin në të ardhmen. Testimi do të zhvillohet duke përplasur një anije të vogël kozmike në një asteroid të parrezikshëm javën e ardhshme.

Testi i Ridrejtimit të Asteroidit, i njohur si DART, u lançua në vitin 2021 përpara misionit të javës së ardhshme.

Gjatë testit të parë DART do të fluturojë në një asteroid që nuk përbën kërcënim për Tokën.

Rezultatet e përplasjes me asteroidin, të quajtur Dimorphos pritet të ndihmojnë në të ardhmen në rast planeti rrezikohet nga një kërcënim serioz.

Një zëdhënës i NASA-s tha: Misioni DART është një test kyç që do të kryejmë përpara se të paraqitet ndonjë nevojë aktuale, duke përgatitur më mirë mbrojtjen tonë nëse zbulojmë ndonjëherë një asteroid në një kurs përplasjeje me Tokën.