BREAKING NEWS

"Ky është akti i parë"/ Edi Rama tregon vendimin e fundit të Qeverisë dhe publikon LIVE kontratën: Ju tregoj çfarë do të ndodhë me 4646 metra katrorë pa leje në mes të Tiranës

"Ky është akti i parë"/ Edi Rama tregon vendimin e
x
BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x

Bota

E frikshme/ Ngrihet alarmin në Rusi, zbulohet virusi i ngjashëm me Covid, dyshohet se është rezistent ndaj...! Ja çfarë thonë studiuesit

E frikshme/ Ngrihet alarmin në Rusi, zbulohet virusi i ngjashëm me

Një virus i sapo zbuluar i ngjashëm me Covid i gjetur te lakuriqët rusë dyshohet se është i aftë të infektojë njerëzit dhe aktualisht është rezistent ndaj të gjitha vaksinave.

Një ekip studiuesish zbuloi se proteinat nga një virus lakuriq nate i njohur si Khosta-2 mund të migrojnë edhe në qelizat njerëzore.

Ndryshe nga infeksionet e njohura Covid, ai është rezistent ndaj antitrupave dhe popullatat e serumeve janë aktualisht të mbrojtura kundër.

Autori i studimit Michael Letko ka bërë thirrje që të zhvillohen vaksina universale për të ndihmuar në mbrojtjen kundër viruseve të tjerë të rrezikshëm që gjenden në natyrë.

Letko tha: Hulumtimi ynë tregon më tej se sarbekoviruset që qarkullojnë në kafshë të egra jashtë Azisë, madje edhe në vende si Rusia perëndimore ku u gjet virusi Khosta-2 paraqesin një kërcënim për shëndetin global dhe fushatat e vazhdueshme të vaksinave kundër SARS-CoV-2.

“Gjenetikisht, këta viruse të çuditshëm rusë dukeshin si disa nga të tjerët që ishin zbuluar diku tjetër nëpër botë, por për shkak se ata nuk dukeshin si SARS-CoV-2, askush nuk mendoi se ishin vërtet diçka për t’u shqetësuar. Por kur i pamë më tej, u befasuam kur zbuluam se mund të infektonin qelizat njerëzore.”

Viruset Khosta-1 dhe Khosta-2 u zbuluan te lakuriqët rusë në vitin 2020 dhe testet fillestare zbuluan se ata nuk përbënin kërcënim për njerëzit.

Ekipi i studiuesëve zbuloi se Khosta-2 mund të përdorë proteinën e saj për të infektuar qelizat duke u bashkuar me një proteinë receptori.

Testet më vonë treguan se Khosta-2 nuk u neutralizua nga vaksinat aktuale, teksa antitrupat nga njerëzit e infektuar me omicron rezultuan gjithashtu të paefektshëm.

Më të lexuarat