BREAKING NEWS

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje disfatën, në grupin e Bardhit rebelohet “rapsodi” Agron Gjekmarkaj

Sali Berisha në depresion nga humbja e Kukësit, pranon në heshtje
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë Berisha-Meta dhe paralajmëron “tërmet” brenda “Foltores” pas zgjedhjeve të Kukësit, dyshja anti-SHBA drejt “Ferrit të Dantes”

Frrok Çupi zbulon dy goditjet e bujshme që ka marrë
x
BREAKING NEWS

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar, drejtoritë e FBI të Los Angelosit dhe Uashingtonit kanë plotësuar dosjen e kryeministrit shqiptar për aferën e McGonigal, priten letër-porositë drejt SHBA

Padia në SPAK për Edi Ramën që në 24 janar,
x
BREAKING NEWS

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në dorë pastrimin e parave në Shqipëri, kontrolle transfertave dhe pasurive të dyshimta, ja skema që po ndjek DASH

FBI trondit politikën, amerikanët pritet të marrin në
x
BREAKING NEWS

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve kriminale të politikanëve dhe krimit të organizuar, në sitë bankat, hipotekat, institucionet financiare, etj

SHBA agjentë specialë në Tiranë për hetimin e bizneseve
x
BREAKING NEWS

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i majtë mund i vetëm Berishën, Metën, Bardhin, Dulen, Ndokën dhe Dukën, ditë të zeza për aleancën “non grata”

Kukësi i jep dërrmën koalicionit anti-SHBA, kandidati i
x
BREAKING NEWS

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën që implikon Ramën, raporti hetimor i kërkuar nga gjyqtarja Kotelly para vendimit do shërbejë si dosje akuze për të nisur hetimet ndaj kryeministrit shqiptar

Ja pse u detyrua McGonigal nga prokurorët të pranojë akuzën
x
BREAKING NEWS

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i bën thirrje DASH ta shpallin kryeministrin “non-grata” pasi ka korruptuar një ish-agjent të FBI për të “asgjësuar” opozitën

Afera “McGonigal” trondit Ramën, Evi Kokalari zbardh
x

Bota

E frikshme/ Nuk do ta besoni çfarë do të ndodhte me njerëzit nëse zhurma e Diellit do dëgjohej në Tokë

E frikshme/ Nuk do ta besoni çfarë do të ndodhte me

Fizikantët diellorë nga Universiteti i Standfort kanë zbuluar zhurmën që Dielli ka në sipërfaqe, të cilën për fat të mirë nuk e dëgjojmë dot në Tokë.

Akademia Amerikane e Audiologjisë tha se nëse tingujt do të udhëtonin nëpër vakumin e hapësirës, në kohën që do të arrinin në tokë do të ishin rreth 100 decibel.

Zhurma në Diell krijohet për shkak të rrjedhjes së vazhdueshme të materialit të nxehtë në sipërfaqe dhe zhytjes së materialit të ftohtë drejt qendrës së yllit.

Ky proces bën që të krijohet një zhurmë e cila supozohet të jetë deri në 100 herë më e fortë se një koncert rroku. Këto zhurma janë cilësuar si “sirena ulëritëse”.

Astronomët e zbuluan këtë fakt duke regjistruar valët e presionit akustik në Diell, nëpërmjet një instrumenti të quajtur “Michelson Doppler Imager” i cili është i montuar në anijen kozmike SOHO që obvservon Diellin rreth 1.6 milionë kilometra nga Toka.

Njerëzit në Tokë nuk i dëgjojnë dot këto zhurma, pasi valët janë në frekuenca shumë të ulëta për veshin e njeriut. Por nëse do dëgjoheshin, këto zhurma mund të shurdhonin çdo person në botë.

Tani, shkencëtarët kanë mundur që të përshpejtojnë këto frekuenca me 42  mijë herë mnë shpejt, duke bërë të mundur dëgjimin e Diellit tonë për herë të parë.

Rezultati vjen nga 42 ditë regjistrimi, të kompresuara në disa sekonda audio.