BREAKING NEWS

Goditi agresorin që qëlloi kreun e opozitës, policia ndalon 2 truproja të Berishës

Goditi agresorin që qëlloi kreun e opozitës, policia ndalon 2
x
BREAKING NEWS

“Isha 10 metra larg, kur dëgjuam incidentin...”/ Neutralizoi agresorin që goditi Berishën, Erzen Breçani rrëfen momentin e ndërhyrjes: Lëvizje të dyshimta u kapën në oborrin e PD-së para protestë, por...

“Isha 10 metra larg, kur dëgjuam incidentin...”/ Neutralizoi
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës, Flamur Noka zbulon prapaskenat: Kam informacione të sigurta që tregojnë se...

Sulmi ndaj Berishës, Flamur Noka zbulon prapaskenat: Kam informacione
x
BREAKING NEWS

“Rrezikojmë të shkojmë në luftë civile”, Jozefina Topalli bën paralajmërimin e fortë: Uroj të reflektojmë, pasi...

“Rrezikojmë të shkojmë në luftë civile”,
x
BREAKING NEWS

"Gerti Shehu i infiltruar"/ Deklarata e fortë e deputetit të PD-së: Ja pse prokuroria ka lëshuar një dokument informal

"Gerti Shehu i infiltruar"/ Deklarata e fortë e deputetit të
x
BREAKING NEWS

Dhuna ndaj Berishës/ Klodiana Lala zbardh detaje tronditëse: Autori ka precedentë për plagosje, në momentin e sulmit dyshohet se ka pasur me vete...

Dhuna ndaj Berishës/ Klodiana Lala zbardh detaje tronditëse: Autori ka
x
BREAKING NEWS

“Ishte për t’u bërë”/ Dhunoi Sali Berishën, Klodiana Lala zbardh detaje të forta nga biseda e truprojës me autorin

“Ishte për t’u bërë”/ Dhunoi Sali
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës, reagon ashpër Ambasada Britanike: Dhuna nuk ka vend në demokraci, mbështesim...

Sulmi ndaj Sali Berishës, reagon ashpër Ambasada Britanike: Dhuna nuk
x

Bota

E frikshme! Që nga fillimi i luftës, më shumë se 15 mijë njerëz janë të zhdukur në Ukrainë

E frikshme! Që nga fillimi i luftës, më shumë se 15

Një zyrtar i Komitetit Ndërkombëtar për Personat e Zhdukur (ICMP) raportoi se më shumë se 15,000 njerëz janë të zhdukur në Ukrainë që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Drejtori i programit për Evropën, Mattheë Holliday, tha se ishte e paqartë se sa nga njerëzit e zhvendosur me forcë mbahen në Rusi dhe janë gjallë, ose nëse ata vdiqën dhe u varrosën në varre të improvizuara.

Procesi i gjetjes së të zhdukurve do të zgjasë me vite, edhe pas përfundimit të luftimeve, tha Holliday në një intervistë për Reuters. Shifra prej 15,000 është një “vlerësim i rezervuar” duke pasur parasysh se vetëm në Mariupol, për shembull, autoritetet besojnë se të paktën 25,000 njerëz u vranë ose u zhdukën.

“Numrat janë të mëdhenj dhe sfidat me të cilat përballet Ukraina janë të mëdha”, shtoi ai.

Holliday i bëri komentet pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të ndëshkojnë Rusinë për goditjet në infrastrukturën energjetike që zhytën shumë qytete të Ukrainës në errësirë ??dhe të ftohtë.

Në Kiev, ai ka filluar mbledhjen e mostrave të ADN-së dhe beson se ky proces do të ndihmojë gjithashtu prokurorët në hetimet e tyre për krimet e luftës.


“Çelësi tani është vendosja e të gjitha masave të duhura për të siguruar që të identifikohen sa më shumë njerëz. Shumica e të zhdukurve, të vdekurve, janë viktima të krimeve të luftës dhe autorët duhet të mbahen përgjegjës”, tha Holliday.