BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep njoftimin e rëndësishëm: Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

COVID në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë jep
x
BREAKING NEWS

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e njohur ruse lëshon alarmin: Katastroftë bërthamore...

“Lufta e Tretë Botërore ka nisur tashmë”, figura e
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i Transparencës ndryshon sërisht çmimet, ja sa do të shiten karburantet

'Fluturon' përsëri nafta dhe gazi/ Bordi i
x
BREAKING NEWS

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e të korruptuarve, zbulon se prokurorët specialë dhe agjentët e BKH po bashkëpunojnë me 20 skuadra të përbashkëta hetimore nga vendet e BE

Kreu i SPAK paralajmëron arrestime të bujshme në radhët e
x
BREAKING NEWS

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve në spitalin e Fierit dhe mbajtja peng e Xhamisë së Namazgjasë, si ndryshoi qëndrim Edi Rama për gylenistët pasi Erdogan filloi të tërhiqte investimet në Shqipëri

Nga pezullimi i “Air Albania”, tek tërheqja e mjekëve
x
BREAKING NEWS

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave të Gylenit, te blerja e dronëve 40 milionë euro nga dhëndri i Sulltanit turk

Ja 5 qokat e Edi Ramës për Erdoganin, nga masakrimi i shkollave
x
BREAKING NEWS

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim vizitë blic te spiuni Ilir Metaj, ish-Presdeinti distancohet nga “non grata” Sali Berisha

Ndryshon qëndrimi amerikan për njeriun e Malit me Gropa, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Nis “gjuetia” për paratë e pista në Shqipëri, ndërkombëtarët ngrenë siparin e arrestimeve në nivel politik, asistenca e BE që do të sjellë “tërmet” në politikën shqiptare

Nis “gjuetia” për paratë e pista në Shqipëri,
x

Bota

E frikshme/ Spanja ‘pushtohet’ nga flakët, evakuohen më shumë se 1000 persona

E frikshme/ Spanja ‘pushtohet’ nga flakët, evakuohen më

10 mijë hektarë janë përfshirë nga flakët në Spanjë, ku rreth 300 zjarrfikës kaluan një natë të vështirë duke luftuar një zjarr të madh në Spanjën juglindore në një zonë tejet të vështirë për t’u aksesuar.

Zjarri filloi kur rrufeja goditi zonën Vall de Ebo në provincën e Alicante të shtunën vonë dhe që atëherë është përhapur me shpejtësi, nxitur nga erërat e forta, duke detyruar evakuimin e më shumë se 1,000 njerëzve, tha qeveria rajonale e Valencias.

“Ka qenë një natë shumë e ndërlikuar”, tha Ministrja e Brendshme rajonale Gabriela Bravo për televizionin Antena 3, duke thënë se rreth 300 zjarrfikës po luftonin me flakët, të mbështetur nga 24 avionë dhe helikopterë.

“Për momentin po flasim për më shumë se 9,500 hektarë të djegur me një perimetër prej 65 kilometrash”, tha presidenti rajonal Ximo Puig, duke e përshkruar zjarrin si “absolutisht të madh”.

Zjarrfikësit gjetkë në rajon po luftojnë gjithashtu dy zjarre të tjera në veri të qytetit të Valencias, me qindra zjarrfikës dhe të paktën 10 avionë zjarrfikës të përfshirë në operacion, thanë zyrtarët.

Më në veri, zjarrfikësit në rajonin e Aragonit shpresojnë që të vënë nën kontroll një tjetër zjarr të madh që shpërtheu të shtunën që ka djegur më shumë se 6,000 hektarë tokë, duke detyruar të paktën 1,500 njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre.

Deri më tani këtë vit, Spanja ka pësuar 391 zjarre, të nxitura nga temperaturat përvëluese dhe kushtet e thatësirës, ??të cilat kanë shkatërruar gjithsej 271,020 hektarë tokë, sipas shifrave të fundit nga Sistemi Evropian i Informacionit për Zjarret në Pyje.

Zjarret e këtij viti në Spanjë kanë qenë veçanërisht shkatërruese, duke shkatërruar më shumë se trefishin e sipërfaqes së konsumuar nga zjarret në të gjithë vitin 2021, e cila arriti në 84,827 hektarë, tregojnë shifrat.

Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës i shkaktuar nga njeriu po i bën ngjarjet ekstreme të motit, duke përfshirë valët e të nxehtit dhe thatësirat, më të shpeshta dhe më intensive.

Zjarret kanë shpërthyer në të gjithë Evropën, veçanërisht në Francë, Greqi dhe Portugali, duke e bërë vitin 2022 një vit rekord për zjarret në kontinent.