BREAKING NEWS

A është ai politikani që përmendet në përgjime? Reagon për herë të parë Taulant Balla

A është ai politikani që përmendet në përgjime?
x
BREAKING NEWS

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në qeveri, ministrja lëshon thirrjen e fortë

Vrasja e gruas shtatzënë, paralajmërohet vendimi drastik në
x
BREAKING NEWS

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e Fierit ka lidhje me hakerimin iranian, porositësit përshkruanin...

Karamuço plas deklaratën e fortë dhe ngre dyshime: Droga e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për Çervanaku: E njihnin si bamirës

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e pathëna për
x
BREAKING NEWS

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’ Berishën: Kur ke një biznes dhe gabon, fajtori është pronari, po bëheshin gjëra që...

Gara për kreun e forumit rinor të PD, Kokalari ‘sulmon’
x
BREAKING NEWS

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/ Plas sherri në studio, kandidati për Bashkinë e Tiranës i kthehet keq Fevziut: A ka mundësi, programin e ka partia

“Ç’më duhet mua PD e Primaret, përgjigju”/
x
BREAKING NEWS

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e krimit...

Deklarata "shokuese" e kandidatit Gert Bogdani: Paratë e
x
BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x

Bota

E frikshme/ Tërmeti shkundi Turqinë, shfaqen dritat misterioze në qiell, njësoj si në Durrës (Video)

E frikshme/ Tërmeti shkundi Turqinë, shfaqen dritat misterioze në

Ka shkuar në 68 numri i të lënduarve nga tërmeti me magnitudë 5.9 që tronditi Turqinë mëngjesin e sotëm. Tërmeti goditi zonën e Duzces pranë Izmitit, e cila përjetoi një ndër tërmetet me bilancin më të rëndë në gusht të vitit 1999 ku u shënuan mijëra të vdekur.

Për fat të mirë, kësaj radhe nuk pati të vdekur edhe pse sipas burimeve zyrtare, një qytetar është në gjendje të rëndë në spital.

Raportohet se në disa zona është ndërprerë energjia elektrike, kurse ekipet e shpëtimit po kërkojnë nëse ka më persona që duhen shpëtuar nga godinat që kanë pësuar dëmtime.

Tërmeti në Turqi

Lëkundja e fortë u ndje pak minuta pas orës 04:00 me orën lokale, ndërsa deri më tani janë shënuar më shumë 100 pasgoditje të tjera sipas burimeve zyrtare. Nga kamerat e sigurisë shihet edhe momenti i shfaqjes së një drite në qiell, e cila është e ngjashme me tërmete të tjera, siç është për shembull ai i 26 nëntorit 2019 në Shqipëri.

Çfarë janë këto drita?

Shkencëtarët kanë shpjegime të ndryshme në lidhje me shkakun e këtyre dritave.

Tërmeti në Durrës

Disa i shpjegojnë ato me energjinë që del nga nëntoka për shkak të fërkimit të fortë të pllakave tektonike, ndërsa të tjerë thonë se nuk ka të bëjë fare me tokën, por janë dritat e telave të energjisë elektrike apo transformatorëve që bëjnë masë për shkak të lëkundjeve të forta.

Tërmeti në Meksikë