BREAKING NEWS

Koronavirusi drejt zhdukjes në Shqipëri, ja sa persona kanë rezultuar të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit, asnjë humbje jete

Koronavirusi drejt zhdukjes në Shqipëri, ja sa persona kanë
x
BREAKING NEWS

Mjekësia në zi/ Ndahet nga jeta mjeku i njohur shqiptar, kolegët e tij japin lajmin e trishtë: Humbje e madhe! (EMRI+FOTO)

Mjekësia në zi/ Ndahet nga jeta mjeku i njohur shqiptar, kolegët
x

Bota

E jashtëzakonshme, arkeologët nuk iu besojnë syve çfarë zbulojnë nga gërmimi

E jashtëzakonshme, arkeologët nuk iu besojnë syve

Një hulumtim i ri nga ekspertet e fushës të Frosinone dhe Latina në bashkëpunim me Universitetin e Tor Vergata kanë zbuluar fosile që mendohet se i përkasin 9 individëve të njeriut Neandertal.

Kjo gjë u konsiderua një një zbulim i jashtëzakonshë”, nga Ministri i Kulturës Dario Franceschini.

Gjatë hulumtimit, gjithashtu u gjetën mbetje të hienës, rinocerontit, elefantit, drerit gjigand, ariut të shpellës dhe kafshëve të tjera.

Kërkimet, ende në vazhdim, filluan në vjeshtën e vitit 2020 si pjesë e një operacioni sigurie të shpellës Guattari, e cila e merr emrin nga zbuluesi i saj, pronari i tokës në të cilën ndodhet vendi dhe ku në shkurt 1939 u gjet një kafkë e parë .

Në atë kohë, falë studimeve të paleontologut Alberto Carlo Blanc, u kuptua menjëherë rëndësia e madhe e kësaj zonë, e klasifikuar si një nga më të rëndësishmet e Paleolitit të Evropës së Mesme.

E jashtëzakonshme, arkeologët nuk iu besojnë syve