BREAKING NEWS

‘S’do lemë gur pa luajtur’, kryeministri Rama niset drejt SHBA dhe jep lajmin e madh për qytetarët

‘S’do lemë gur pa luajtur’, kryeministri Rama niset drejt
x

Bota

E kapën në një restorant, kryeministri shkarkon urgjent ministrin e Shëndetësisë, zbardhen akuzat ndaj zyrtarit të lartë

E kapën në një restorant, kryeministri shkarkon urgjent ministrin

Republika Çeke ka shkarkuar ministrin e saj të shëndetësisë, Roman Prymula, për shkeljen e rregullave anti-koronavirus duke shkuar në një restorant me miq VIP, që kishte qëndruar hapur për ta pavarësisht bllokimit.

“Ne nuk mund të predikojmë për ujë dhe të pimë verë,” tha Kryeministri çek Andrei Babiç.

Prymula, një epidemiolog i lartë dhe figura kryesore në luftën kundër COVID-19 në Republikën Çeke, u emërua Ministër i Shëndetësisë në qeverinë e Babis vetëm një muaj më parë pas dorëheqjes së befasishme të paraardhësit të tij, Adam Vojtech.

Të premten në mëngjes, tabloidi çek Blesk publikoi fotografi të Prymula duke dalë nga një restorant në Pragë që duhej të ishte mbyllur për shkak të kufizimeve aktuale, dhe duke mos mbajtur maskë.

Ndërsa Kryeministri Babis i kërkoi atij që të ofrojë vullnetarisht dorëheqjen e tij, Prymula refuzoi të tërhiqej, duke thënë se ai nuk kishte shkelur asnjë rregull. Ai argumentoi se restoranti ishte i mbyllur për publikun dhe ishte përdorur për një takim privat me një politikan tjetër nga partia në pushtet ANO dhe kreu i një spitali Çek.

Përballë zemërimit në rritje të publikut, Babis vendosi ta largonte nga pozicioni i tij.

Më të lexuarat