BREAKING NEWS

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha zbardh detaje të reja nga arrestimi i ish-kryebashkiakut të Durrësit: Janë bërë tentativa që...

“Vangjush Dako ishte lidhje direkte e Ramës”/ Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan Hoxha zbulon detaje të reja: Ja pse nuk u zbatua menjëherë urdhri i SPAK

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Artan
x
BREAKING NEWS

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet autori

Plagosi bashkëshorten në Korçë, vetëdorëzohet
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK (Detajet)

Kryeministri Rama takim me ambasadoren Yuri Kim pas arrestimi i Dakos nga SPAK
x
BREAKING NEWS

“Është i gatshëm të ballafaqohet me drejtësinë”/ Avokati zbulon ku ndodhej Vangjush Dako në momentin që doli urdhër-arresti

“Është i gatshëm të ballafaqohet me
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një situatë e tillë i intereson kryeministrit apo po detyrohet...

Arrestimi i Vangjush Dakos, analisti i njohur zbulon skenarin: Një
x
BREAKING NEWS

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon avokati i tij: Ja për çfarë akuzohet

“SPAK nën trysnin e ndërkombëtarëve”/ Arrestimi
x
BREAKING NEWS

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër të SPAK: Masa e sigurimit me burg nuk është e duhura, ja çfarë rrezikon ish-kryebashkiaku

Avokati Hazizaj zbardh detaje nga arrestimi i Vangjush Dakos me urdhër
x

Bota

E keni menduar ndonjëherë? Mësoni shifrën e 'çmendur' sa paguhet një astronaut i NASA-s

E keni menduar ndonjëherë? Mësoni shifrën e

Astronautët e NASA-s mund të llogarisin në një maksimum të një kategorie të oficerëve federalë GS-15, e cila është e barabartë në ushtri me gradën e kolonelit ose kapitenit të marinës.

 

“Paga vjetore është rreth 155,000 dollarë”, thotë ish-astronauti i NASA-s Scott Kelly.

 

Ai shpjegon se pas anëtarësimit në NASA, ushtarët mbeten në shërbim ushtarak, dhe kjo është arsyeja pse marrin të njëjtën pagë si ata në ushtri.

 

Në fakt, një astronaut-ushtar merr një pagë pak më të lartë se sa homologët e tij civilë, pasi për një pjesë të të ardhurave të tyre nuk ka tatim.

 

Përveç kësaj, astronautët kanë të paguar sigurimet dhe pushimet, dhe ata përfitojnë edhe beneficione nga stazhi i punës.

 

Një astronaut amerikan kalon gjithsej 522 ditë dhe 10 orë në hapësirë, duke fluturuar katër herë.

 

Para NASA-s, Kelly shërbeu në aviacionin detar në Oqeanin Atlantik, Mesdhe, Detin e Kuq dhe Gjirin Persik. Ai më vonë u bë pilot. Tani është 55-vjeç dhe është një kapiten i klasës së parë të Marinës.

 

Dha dorëheqje në NASA, më 1 prill 2016.