BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

E papranueshme çfarë po bën Putin, Kryeministri spanjoll kritikon NATO-n: Kemi qenë naivë në marrëdhëniet tona me Rusinë, provuam se...

E papranueshme çfarë po bën Putin, Kryeministri spanjoll

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez ka kritikuar NATO-n duke thënë se ka qenë naive në marrëdhëniet e saj me Rusinë përgjatë viteve.

Duke folur nga samiti i NATO-s në Madrid, Sanchez tha se NATO tashmë po i dërgon një mesazh të qartë Putinit, që është se ne do të mbështesim Ukrainën dhe jemi të gatshëm të mbështesim Ukrainën derisa trupat ruse të largohen nga vendi dhe ata të respektojnë territorin, integritetin dhe sovranitetin kombëtar të Ukrainës.

“Mendoj se është e rëndësishme të dërgohet ky mesazh i unitetit dhe vendosmërisë së komunitetit ndërkombëtar, veçanërisht aleatëve të NATO-s, dhe sigurisht G7-ës, në mënyrë që të mundësohet kthimi në një skenar ku vende të ndryshme, veçanërisht Rusia në këtë rast, të respektojë një rend ndërkombëtar të bazuar në rregulla, i cili është minuar për shkak të kësaj lufte të tmerrshme në Ukrainë”, vazhdoi Sanchez.

Duke reaguar ndaj marrëveshjes së Turqisë për të mbështetur ofertën e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim në NATO, Sanchez tha se hyrja e këtyre dy shteteve në NATO nuk është për shkak se ata duan të zgjerojnë territoret e tyre, por për të mbrojtur vlerat e tyre, demokracitë e tyre dhe natyrisht, një rend ndërkombëtar bazuar në rregulla të qarta, që ofrojnë siguri.

I pyetur nëse ishte gabim konsideromi i Rusisë një “partner strategjik” në vitin 2010, Sanchez tha se në atë kohë, NATO kishte provuar t’i jepte Rusisë dhe Putinit një mundësi, por shtoi se ndoshta me kalimin e viteve vendet anëtare kanë qenë pak naive në raport me Moskën.

“Në ditët e sotme, ne po shohim sjellje ekspansioniste dhe imperialiste nga Putini dhe regjimi i tij, dhe kjo është diçka e papranueshme.

Unë mendoj se është e rëndësishme ajo që ne po miratojmë tani në këtë samit të Madridit, që është të përcaktojmë Rusinë si një kërcënim strategjik për aleatët dhe të përcaktojmë se cilat janë mjetet, instrumentet që do të vendosim për t’iu përgjigjur ndaj këtij kërcënimi global”, tha Sanchez.

 

Më të lexuarat