Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

E papritur/ Pas betimit të Presidentit, kryeministri i Ukrainës njofton dorëheqjen (ARSYEJA)

Postuar: 21/05/2019 - 10:28

Kryeministri ukrainas Volodimir Hroysman ka njoftuar vendimin e tij për të dhënë dorëheqjen.

Hroysman tha në një deklaratë televizive se ai do të japë dorëheqjen në mbledhjen e ardhshme të qeverisë më 22 maj.

Njoftimi i Hroysman erdhi disa orë pasi Volodimir Zelenskiy u betua si president dhe njoftoi se do të shpërndajë parlamentin dhe do të mbajë zgjedhje të reja brenda dy muajsh.

Hroysman, i cili është anëtar i Bllokut të Petro Porshenkës, tha se do të konkurronte në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

41-vjeçari ka qenë kryeministër që nga prilli 2016. Ai më parë kishte shërbyer si kryetar  i parlamentit.

Dorëheqja e tij vjen pas dy anëtarëve të tjerë të kabinetit,  të cilat janë kërkuar nga Zelenskiy – Ministri i Mbrojtjes Stepan Poltorak dhe shefi i Shërbimit të Sigurisë Vasyl Hrytsak. Të dy dhanë dorëheqjen më 20 maj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/09/2019 - 17:30

Frikë në rajonin e Friulit në Itali. Një tërmet me magnitudë 3,8 ballë ka lëkundur tokën mesditën e sotme.

Postuar: 22/09/2019 - 14:30

Kryebashkiaku i Casale di Scodosia, një qytet i vogël në provincën e Padova, Stefano Farinazzo ës

Postuar: 22/09/2019 - 08:33

Është thelluar dje konfrontimi mes Iranit nga njëra anë dhe SHBA e Arabisë Saudite nga ana tjetër

Postuar: 21/09/2019 - 21:53

Një autobus që transportonte turistë kinezë është aksidentuar në shtetin amerikan të Utah, ku m

Postuar: 21/09/2019 - 21:52

Lideri i Ligas, Matteo Salvini deklaroi dje se presidenti Italian duhet të zgjidhet drejtpërdre

Postuar: 21/09/2019 - 20:37

Agjencia e fëmijëve në OKB,  UNICEF tha dje se 29 milionë bebe kanë lindur vitin që shkoi

Postuar: 21/09/2019 - 19:54

Dy njerëz u vranë dhe tetë të tjerë u plagosën sot kur një person hapi zjarr pranë një bari në