BREAKING NEWS

“Ku është Arben Ahmetaj?”/ Taulant Balla zbulon çfarë ka ndodhur me ish-ministrin

“Ku është Arben Ahmetaj?”/ Taulant Balla zbulon
x
BREAKING NEWS

Në kërkim për skandalin e inceneratorëve, arrestohet Stela Gugallja. Ja në çfarë vendi të botës është ndaluar

Në kërkim për skandalin e inceneratorëve, arrestohet Stela
x
BREAKING NEWS

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e PD, zbardhen me shpejtësi detajet e minutave të fundit

Çështja “Rama-McGonigal”, PS pranon kërkesën e
x
BREAKING NEWS

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e Alda Klosit? Ja si përgjigjet avokati i ish-zyrtares

Kujt i përkisnin paratë që u grabitën në banesën e
x
BREAKING NEWS

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi bashkëpunëtores së tij pas shpalljes “non grata”, fton militantët të “rrethojnë” Kuvendin dhe dërgon “kamikazë” te shtëpia e Ramës në Surrel

Tërbohet Berisha, zbulon SMS që Yuri Kim i dërgoi
x
BREAKING NEWS

Pas vendimit të Gjykatës për Alda Klosin, reagon menjëherë avokati i saj: Ka pasur një debat të gjatë në këtë seancë. Ja versioni që ka dhënë Rozeta Dobi për herë të katërt

Pas vendimit të Gjykatës për Alda Klosin, reagon
x
BREAKING NEWS

E fundosi pastruesja/ Gjykata merr vendimin për Alda Klosin që iu gjetën mbi 500 mijë euro cash në banesë

E fundosi pastruesja/ Gjykata merr vendimin për Alda Klosin që iu
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i bindur se “Hamza” Ilir Meta do e tradhtojë sërish, ja pse kreu i “Foltores” nuk do futet në zgjedhjet e 14 majit me logon e PL dhe dera e hapur e pazarit për “non gratin” e lirinë e Shkëlzenit

Sali Berisha i bindur se “Hamza” Ilir Meta do e tradhtojë
x

Bota

E PAZAKONTË! Pësoi krizë epileptike, i riu papritur fillon të flasë rrjedhshëm frëngjisht

E PAZAKONTË! Pësoi krizë epileptike, i riu papritur fillon

24-vjeçari britanik Marcus Jones, baba i një djali, pësoi një krizë epileptike dhe befas filloi të fliste dhe të mendonte në frëngjisht. Siç raporton gazeta britanike “Daily Mail”, gjatë krizës që zgjati vetëm pak minuta dhe u shkaktua nga një tumor në lobin okupital të trurit, i riu britanik u ndje francez. Marcus Jones, nga Glenrothes  në Fife, filloi të kishte dhimbje koke në shtator 2021, menjëherë pas lindjes së djalit të tij. Diagnoza fillestare e mjekëve ishte epilepsi, por një MRI e trurit zbuloi një tumornë lobin okupital. Efektet anësore variojnë nga problemet e shikimit deri te humbja e kujtesës.

Lobi okupital është qendra e përpunimit vizual të trurit, siç komenton botimi britanik, duke theksuar se Jones mund të humbasë shikimin pas operacionit për heqjen e tumorit.

“Kur pata krizën, ishte e frikshme... Mund të shihja partneren time dhe po përpiqesha t'i thosha se po kisha një krizë, por mund të mendoja dhe të flisja vetëm në frëngjisht. Pas pak u ktheva. Do të jetë mjaft e vështirë për mjekët që të heqin të gjithë tumorin sepse është i shkallës së ulët që do të thotë se tumori duket si ind i shëndetshëm i trurit. Kirurgu më informoi se është i sigurt se mund të heqë të paktën 70% të tumorit, por ka një pjesë të tij që është në një pikë ku ai nuk e di nëse mund ta heqë atë,” tha ai.

Nëse mjeku arrin të heqë të gjithë tumorin, atëherë shanset e Jones për të mbijetuar janë rreth 90%.

“Tingëllon çmenduri, por do të doja të isha zgjuar gjatë operacionit që t’i tregoja mjekut nëse kam ndonjë problem me shikimin”, thotë babai i ri.

Ai pranon se nëse nuk do të kishte pasur djalin e tij, vetëm 14 muajsh, mund të mos kishte zgjedhur për operacionin.

"Dua të sigurohem që do të jem gjallë për djalin tim. Po të mos ishte ai, do të prisja nëse do të bëja operacionin, por tani nuk ka kohë. Jam plot shpresë, por edhe e tmerruar, një pjesë e imja do të donte të kisha më shumë kohë për të vendosur nëse doja të bëja operacionin, por familja ime ka ndryshuar gjithçka. Duhet të sigurohem që të jem pranë saj për një kohë të gjatë”, shton ai.

Familja e Jones ka krijuar një faqe interneti GoFundMe për të mbledhur para për operacionin. Megjithatë, ai u bëri thirrje atyre me simptoma të pazakonta që të jenë të kujdesshëm.

Më të lexuarat