BREAKING NEWS

Departamenti Amerikan i Shtetit jep lajmin E PAPRITUR për kryeministrin Rama

Departamenti Amerikan i Shtetit jep lajmin E PAPRITUR për kryeministrin
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I qëndroi deklaratës për një rikthim të tij të mundshëm në krye të PD-së, Sali Berisha bën lëvizjen urgjente

Çfarë po ‘thuret’ në selinë blu?/ I
x
BREAKING NEWS

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet e rënda që po ndodhin në zgjedhjet për kryetarin e ri: Po fusin...

Plas keq në PD/ Agron Shehaj reagon me urgjencë dhe denoncon shkeljet
x
BREAKING NEWS

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron çfarë do të ndodhë sot në zgjedhjet e PD-së, ka një mesazh të ‘koduar’ edhe për Berishën: Rama e...

“Do shkojë si me Olldashin”/ Artan Hoxha paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë zjarri, plagoset një i ri, policia zbardh ngjarjen e rëndë

Përgjaket Tirana në mesnatë/ Të shtëna me armë
x
BREAKING NEWS

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për katharsis

PD sot zgjedh sërish Lulzim Bashën dhe fillon betejën për
x
BREAKING NEWS

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm, zbulon vendimin më të ri të qeverisë së tij: Do e nisim në vjeshtë!

“Çështje madhore”/ Kryeministri Rama jep lajmin e
x
BREAKING NEWS

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS, lë edhe mandatin e deputetit: Deklaroj fundin e...

E PAPRITUR/ Gramoz Ruçi jep ‘live’ dorëheqjen nga PS,
x

Bota

E pazakontë! Murgesha dënohet me 40 vite burg, ja veprimi që bëri për të paguar borxhet e bixhozit

E pazakontë! Murgesha dënohet me 40 vite burg, ja veprimi që

Mary Margaret Kreuper, 79 vjeç, dyshohet se vodhi më shumë se 835,000 dollarë (590,000 £) ndërsa punonte si drejtoreshë e një shkolle në periferinë e Los Anxhelosit. Ajo tani do të përballet me 40 vjet burg.

Një murgeshë e moshuar nga Kalifornia deklarohet fajtore për vjedhje nga shkolla katolike ku ajo punoi për dekada me qëllim që të paguante borxhet e bixhozit, sipas prokurorëve të SHBA-së.

Sipas mediave, Mary Margaret Kreuper, 79 vjeç, dyshohet se vodhi më shumë se 835,000 dollarë (590,000 £) ndërsa punonte si drejtoreshë e një shkolle në periferinë e Los Anxhelosit. Ajo tani do të përballet me 40 vjet burg.

Një marrëveshje për pranimin e fajit e lëshuar të martën, 8 qershor thotë se ajo kishte pranuar që devijonte fonde për të paguar borxhet e mëdha të lojërave të fatit.

“Komuniteti i besimit në St James u trondit dhe u trishtua nga këto veprime dhe famullia, shkolla dhe kryepeshkopata raportuan çështjen dhe bashkëpunuan plotësisht me autoritetet në hetimin penal,” tha Kryepeshkopata e Los Anxhelosit në një deklaratë.

Avokati i saj  tha se ajo ishte “shumë e penduar” dhe se sëmundja mendore e kishte errësuar gjykimin e saj

Si drejtoreshë e shkollës, Motra Kreuper “kontrollonte llogaritë në një union krediti, duke përfshirë një llogari kursimi për shkollën dhe një të krijuar për të paguar shpenzimet e jetesës së murgeshave të punësuara nga shkolla”, tha zyra e avokatit të SHBA-së.
Motra Kreuper, drejtoi Shkollën Katolike St James në Torrance, California, për 28 vjet. Zyrtarët thonë se ajo filloi të vjedhë në 10 vitet para pensionit të saj në 2018.