BREAKING NEWS

‘Plumbi i Artë’/ Tronditi botën e krimit, Gjykata e Posaçme merr vendimin për Nuredin Dumanin, pasi ‘zbërtheu’ prapaskenat e errëta të bandave që veprojnë në vendin tonë

‘Plumbi i Artë’/ Tronditi botën e krimit, Gjykata e
x
BREAKING NEWS

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon Berishës e Metës foton që po shpërndahet me shpejtësi dhe i ‘thumbon’ ashpër: Nuk paska qenë aq budalla Enveri...

“Komshinjtë te Gjiri i Lalzit”/ Artan Hoxha iu publikon
x
BREAKING NEWS

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në banjë, unë përkëdhela ...’, Dumani zbardh detaje të rënda për grabitjen e shtëpisë së emrit të njohur! U veshën si policë të anti-drogës për të grabitur 500 mijë euro

DOSJA 'Plumbi i Artë'/ ‘Plakën e mbylli Talo në
x
BREAKING NEWS

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep dëshminë e tij ish zyrtari i lartë i Policisë, Leonard Palushi që u arrestua nga personat VIP me urdhër të SPAK

Ndihmonte vrasësit që të mos arrestoheshin/ Jep
x
BREAKING NEWS

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë, ish-kryeministri pranon se padia e tij ndaj Blinken nuk mund të merret në shqyrtim dhe sulmon deputetin e CDU

Zbulohet mashtrimi i Berishës me gjyqin në Francë,
x
BREAKING NEWS

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës së SHQUP, rrezikon t’i ndërpriten dritat dhe uji, “Rithemelimi” nuk njihet nga institucionet

Skandal, “Foltorja” nuk paguan dot pagat e administratës
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për të hetuar Berishën dhe Metën, PS ka përgjegjësi politike për zyrtarët e korruptuar që kanë rënë në burg

Spartak Braho: Rama-Manja po luajnë blofin me thirrjet ndaj SPAK për
x
BREAKING NEWS

Pas arrestimit të bosëve të krimit që mbështeten nga politika, SPAK gati fletë-arrestet për ministra, kryebashkiakë dhe drejtorë të lartë të përfshirë në abuzime me tenderat

Pas arrestimit të bosëve të krimit që mbështeten nga
x

Bota

E pazakontë/ “Tani mund ta vrisni veten ku të doni”, Zvicra ‘shokon’ botën me shpikjen e re

E pazakontë/ “Tani mund ta vrisni veten ku të doni”,

Zvicra ka ligjëruar “kapsulat e vetëvrasjes” portative, të cilat mund të transportohen në vendet e preferuara dhe të përdoren nga personat që duan të vrasin veten.

Këto pajisje që kanë rolin e arkivolit quhen “Sarco Suicede Pods” dhe janë krijuar për personat që duan të kryejnë eutanazi. Kjo procedurë është e ligjëruar në Zvicër që nga viti 1942, me rreth 1300 persona që e kanë bërë këtë gjë vetëm në vitin 2020.
Shpikësi i këtyre arkivolëve, Dr. Philip Nitschke, i njohur në opinionin publik të Zvicrës si Dr. Vdekja për shkak të aktivizmit të tij pro eutanazisë, tha se makineria mund të vihet në punë kudo, madje edhe nga vetë personi që ndodhet brenda saj.

“Pajisjen mund ta çosh në një vend të bukur dhe aty të nisësh procedurën. Mund ta bësh vetë, por mund të bëhet edhe një eutanazi e asistuar. Arkivoli funksionon duke ulur nivelin e oksigjenit në organizëm. Për ta përdorur pajisjen, duhet t’i përgjigjesh fillimisht një pyetësori “online” dhe të japësh prova që vendimi për t’i dhënë fund jetës tënde është 100% personal”, shpjegon Dr. Vdekja.

Më të lexuarat