BREAKING NEWS

Mbi 4 mijë testime! Zbardhen të dhënat, sa raste të reja me COVID u regjistruan në 24 orët e fundit në Shqipëri, zbulohen zonat më 'të nxehta'

Mbi 4 mijë testime! Zbardhen të dhënat, sa raste të reja me
x

Bota

E quajti diktator, presidenti Erdogan i tregon “dhëmbët” kryeministrit italian me lëvizjen e fundit

E quajti diktator, presidenti Erdogan i tregon “dhëmbët”

Fjalët e kryeministrit italian, Mario Draghi për presidentin turk, Rexhep Taip Erdogan të cilin e quajti ‘diktator’ mesa duket filluan të kenë pasojat e para.

Siç shkruan Repubblica, i pari që përfundoi në mes ishte mbajtja e teknologjisë e kontrolluar nga shteti. Pas dy vitesh negociata, nënshkrimi i kontratës për blerjen e dhjetë helikopterëve trajnues AW169 pritej në këto ditë. Një urdhër me vlerë mbi 70 milion euro, i cili do të ishte hapi i parë i një marrëveshjeje për të zëvendësuar Agusta-Bell 206 të shkollës së forcave të armatosura turke: shuma totale për kompaninë italiane mund të kalojë 150 milion.

Në fund të Marsit, Ismail Demir, presidenti i Industrive të Mbrojtjes, që është organi qeveritar që administron porositë, kishte njoftuar marrëveshjen me Leonardo. Por pas fjalëve të Draghit, turqit bënë të ditur se “për momentin” operacioni është pezulluar.

Sidoqoftë, vepra e pësuar dhe qëllimi për të mos e lënë çështjen të mbetet në heshtje: Turqia po kërkon një falje zyrtare. Mjafton të themi se orët e fundit disa ministra turq kanë sulmuar Italinë; për shembull, Mustafa Varank, Ministri i Industrisë, deklaroi se ai “nuk pranon mësime në demokraci nga ata që shpikën fashizmin”. Pastaj ai foli për imigracionin, duke theksuar se “Italia lejon azilkërkuesit të vdesin”.