BREAKING NEWS

Video/ Nuk dorëzohet Zvicra, shkund rrjetën e Serbisë, Embolo barazon shifrat

Video/ Nuk dorëzohet Zvicra, shkund rrjetën e Serbisë, Embolo
x
BREAKING NEWS

“Protesta e 6 dhjetorit rast i mirë që opozita të marrë vëmendjen e BE-së”, politologu zbulon arsyen pse Vuçiç nuk vjen në Tiranë

“Protesta e 6 dhjetorit rast i mirë që opozita të
x
BREAKING NEWS

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia e rrethoi, por autori zgjodhi të vriste veten

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia
x
BREAKING NEWS

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka përgjegjësi për largimin e të rinjve

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në Tiranë, i pranishëm edhe kancelari gjerman, ja kush do ta shoqërojë

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë: Kanë devijuar nga objektivi, nuk po merren me zyrtarët e lartë

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë:
x
BREAKING NEWS

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së zbardh prapaskenat

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së
x
BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë po ndodh

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me
x

Bota

E rëndë/ Bllokohen dyert elektrike, 48-vjeçari digjet i gjallë brenda Tesla-s

E  rëndë/ Bllokohen dyert elektrike, 48-vjeçari digjet i

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida, ku një një 48-vjeçar, baba i pesë fëmijëve ka humbur jetën në zjarrin e makinës së tij elektrike Tesla pas një aksidenti, pasi dorezat elektronike të mjetit nuk u hapën nga jashtë dhe zjarrfikësit nuk mund ta shpëtonin, thuhet në padinë e dorëzuar për ngjarjen.

Dr Omar Aëan vdiq në ngjarjen e shkurtit 2019 pasi përplasi mjetin e tij model Model S në Florida, SHBA.

Doktori 48-vjecar i kishte mbijetuar përplasjes fillestare por tani familja po padisin kompaninë duke thënë se vdekja erdhi si rezultat i zjarrit dhe thithjes së tymit, që mund të ishte evituar nëse nuk do të kishte dështim të dorezave të dyerve.

Mjetet Tesla kanë doreza të veçanta thuajse të padukshme, që qëndrojnë shesh me trupin e makinës.

Ato fshihen të mbyllura kur automjeti është në lëvizje dhe dalin jashtë kur mjeti ndalon për të lejuar që njerëzit të futen ose të dalin.

Pas përplasjes zjarrfikësit nuk mund të hynin në automjet pasi dorezat nuk ishin ngritur.

Një ekspert i Tesla tha se dorezat e dyerve të makinës ngrihen automatikisht “edhe në rast aksidenti”.

Por oficerët e policisë thanë në raportin e tyre se “në këtë rast dorezat e dyerve ishin të mbyllura.”

Sipas raportit të policisë, Aëan në kohën e aksidentit po drejtonte me më shumë se 120 km në orë.

Tesla mohon pretendimet në padi duke thënë se makina funksiononte plotësisht dhe se vdekja e Aëan ka ardhur për fajin e tij.

Por bashkëshortja e Aëan tha asokohe për rrjetin NBC South Florida: “Ai mund të kishte shpëtuar, mund të ishte këtu me ne, me fëmijët e tij. Ishte vetëm 48 vjeç”.

Zëdhënesi i policisë tha gjithashtu për mediat: “Ata nuk gjenin dot një dorezë dere për të hyrë dhe nxjerë shoferin. Tentuan të thyenin xhamin e dritares por nuk arritën. Deri në atë pikë flakët ishin tepër të mëdha”.

E  rëndë/ Bllokohen dyert elektrike, 48-vjeçari digjet i