BREAKING NEWS

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish ministri i Drejtësisë zbardh detajet dhe zbulon prapaskenat

Pse samiti BE-Ballkani Perëndimor po bëhet në Tiranë? Ish
x
BREAKING NEWS

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën ‘bombë’: Samiti i nesërm, përpjekja e fundit e BE për të eliminuar...

“Kjo është e turpshme”, Alfred Cako plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret entuziazmin Flamur Nokës: Kur trukohen janë maskaradë, mos më trego mua...

“Primaret ishin të mrekullueshme”/ Ylli Rakipi i ndërpret
x
BREAKING NEWS

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk përmbahet Evi Kokalari, sulmon ashpër Alimehmetin

U tërhoq nga Primaret për Bashkinë e Tiranës, nuk
x
BREAKING NEWS

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë e Tiranës, vjen reagimi i menjëhershëm i Metës

Belind Këlliçi kandidati zyrtar i PD-së për Bashkinë
x
BREAKING NEWS

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga ullinjtë e Saliut

Dash Sula lë vajin e ullirit te vendi i Ramës: Pije se e ke nga
x
BREAKING NEWS

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind Këlliçi dhe habit me deklaratën: Ilir Alimehmeti do të jetë...

Kandidat zyrtar i PD-së për Tiranën, reagon Belind
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind Këlliçin, Ilir Alimehmeti tërhiqet papritur nga balotazhi i Primareve të Tiranës

Çfarë ndodhi? ‘Kokë më kokë’ me Belind
x

Bota

E rëndë/ U vra gjatë një fjalimi, i jepet lamtumira e fundit kryeministrit më jetëgjatë të këtij shteti. Zbardhen detajet e ceremonisë

E rëndë/ U vra gjatë një fjalimi, i jepet lamtumira e fundit

Kryeministrit më jetëgjatë të Japonisë, Shinzo Abe i është dhënë lamtumira e fundit ditën e sotme, në një ceremoni me praninë e qytetarëve dhe personaliteteve.

Vetëm një herë më parë në historinë e pasluftës të Japonisë, një politikani i është bërë një funeral shtetëror dhe ngjarja për të nderuar Abe ka shkaktuar polemika të mëdha.

Ai tërhoqi mijëra të ftuar, liderë lokalë dhe globalë, veçanërisht nga aleatët më të afërt të Japonisë.

Por ajo u përball gjithashtu me një reagim të ashpër, e cila u pasua me protesta nga personat që ishin kundër. 67-vjeçari u vra në muajin korrik, pasi u qëllua dy herë nga një armë e bërë vetë nga autori.

Vrasja tronditi të gjithë vendin, i cili nuk ishte përballur më parë me krime të tilla.

“Abe-San, faleminderit shumë”, brohoritën përkrahësit e tij, duke treguar se ai iu kishte dhënë një ndjenjë stabiliteti dhe sigurie.
Jashtë Budokan, arenës në Tokio ku po bëhej funerali, radha e vajtuesve që mbanin lule u shtri për më shumë se 3 km.

E rëndë/ U vra gjatë një fjalimi, i jepet lamtumira e fundit