BREAKING NEWS

Mbi 4 mijë testime! Zbardhen të dhënat, sa raste të reja me COVID u regjistruan në 24 orët e fundit në Shqipëri, zbulohen zonat më 'të nxehta'

Mbi 4 mijë testime! Zbardhen të dhënat, sa raste të reja me
x

Bota

E thotë studimi i fundit, ky është lajmi më i mirë që kemi marrë që nga shpërthimi i pandemisë që po tmerron botën: Ky ilaç shumë i lirë ndihmon në shërimin e shpejtë të koronavirusit

E thotë studimi i fundit, ky është lajmi më i mirë

Një ilaç relativisht i lirë i cili përdoret nga të moshuarit që vuajnë nga astma është efektiv edhe ndaj Covid-19, ka zbuluar një studim i fundit. Një provë në njerëz mbi 65 vjeç dhe mbi 50 vjeç, zbuloi se thithja e budesonidit (medikament që përdoret për mjekimin e të sëmurëve me astmë) dy herë në ditë për dy javë ua shkurtoi kohën e rimëkëmbjes. Ky medikament i ndihmoi ata të qëndronin mirë dhe të ndiheshin më mirë sesa ata që nuk u ishte dhënë ilaçi në javët pasuese. Shefi i përbashkët i hetuesve Chris Butler, një mjek i Uellsit në jug dhe profesor i kujdesit parësor në Universitetin e Oksfordit thanë:

“Studimi ka gjetur prova se një ilaç relativisht i lirë, i disponueshëm gjerësisht me shumë pak efekte anësore ndihmon njerëzit në rrezik më të lartë nga Covid-19 të shërohen më shpejt, të qëndrojnë më mirë pasi të ndihen të rikuperuar dhe të përmirësojë mirëqenien e tyre.”

Analiza e ndërmjetme zbuloi se koha mesatare e shërimit ishte tre ditë më e shpejtë për ata që përdorin ilaçin, dhe se 32% e atyre që e morën atë u rikuperuan brenda 14 ditëve, qëndruan mirë në 28 ditë dhe raportuan mirëqenie më të madhe. Homologu i Butler, Prof Richard Hobbs, i cili kryeson departamentin e shkencave shëndetësore të kujdesit parësor Nuffield të universitetit, tha:

“Për herë të parë kemi prova me cilësi të lartë të një trajtimi efektiv që mund të përhapet në të gjithë komunitetin për njerëzit që janë më së shumti në rrezik të sëmundjes më të rëndë nga Covid-19. Ndryshe nga trajtimet e tjera të provuara, budesonidi është efektiv si një trajtim në shtëpi dhe gjatë fazave të hershme të sëmundjes. Ky është një moment historik i rëndësishëm për këtë pandemi dhe një arritje e madhe për hulumtimin e bazuar në komunitet.”