BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

E trishtë/ Ndahet nga jeta historiani me famë botërore (Emri+ Foto)

E trishtë/ Ndahet nga jeta historiani me famë botërore (Emri+

Sociologu dhe historiani francez Alain Touraine ka vdekur në moshën 97-vjeçare.

Alain Turenne ishte themeluesi dhe drejtor i kërkimit të Qendrës për Analizë Sociologjike dhe Ndërhyrje në Ecole Supérieur d’Etudes Sociales de Paris dhe autor i librave të shumtë.

E trishtë/ Ndahet nga jeta historiani me famë botërore (Emri+

Ai ishte një figurë e rëndësishme në themelimin e sociologjisë franceze të punës pas Luftës së Dytë Botërore. Ai studioi lëvizjet punëtore dhe sociale në vendet e Amerikës Latine dhe Poloni (“Solidariteti” ose “Solidarnosc”, në vitet ’80). Puna e tij në Poloni e çoi atë në zhvillimin e metodës kërkimore të “ndërhyrjes sociologjike”, të cilën e zhvillon në librin e tij “La voix et le regard” (“Zëri dhe vështrimi”).

Ndërkombëtarisht, ai ishte një nga sociologët e njohur të lëvizjeve shoqërore, veçanërisht të majit ‘68 në Francë. Në atë kohë ai ishte profesor i sociologjisë në Nanterre. Duke pare situatën, ai shkroi një nga studimet e para. Viti 1968 shënoi kalimin nga puna dhe klasa punëtore në lëvizjet shoqërore.

Ai lindi në vitin 1925 në Hermanville-sur-Mer. Si drejtor i studimeve në Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS), në Paris, ai krijoi Qendrën për Studimin e Lëvizjeve Sociale (Centre d’etude des mouvements sociaux) dhe ishte i pari që prezantoi konceptin e një ” shoqërinë post-industriale”.

Ai ishte anëtar i Akademisë Evropiane, Akademisë Polake të Shkencave dhe doktor nderi i Universiteteve të Louvain, Gjenevë, Montreal, Bolonja, Meksikë, Peru etj.