BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Bota

E trishtë/ U vra nga nëna e saj, përcillet për në banesë e fundit 5-vjeçarja, ja mesazhi i fortë që jep kryepeshkopi

E trishtë/ U vra nga nëna e saj, përcillet për në

Ditën e sotme është në zi qyteti i Mascalucias, në Katania, pasi përcillet për në banesën e fundit Elena Del Pozzo, 5-vjeçarja që u vra mizorisht nga nëna e saj, Martina Patti. Flamujt janë ulur në gjysmështizë të gjitha zyrat komunale për të nderuar vogëlushen. Dyqane, organizata politike, shoqërore e prodhuese dhe shoqata sportive u ftuan të merrnin pjesë në ceremoninë mortore

Funerali u mbajt nga katedralja në Katania, ndërsa ceremonia u udhëhoq nga Kryepeshkopi Luigi Renna i cili tha: “Lërini fëmijët të kthehen në qendër të jetës sonë. Le të mos i vrasim me gurë nënat e tyre”.

Predikimi i kryepeshkopit – Hyrja në katedrale e arkivolit të vogël të bardhë me lule të bardha u përshëndet nga një duartrokitje të gjatë nga njerëzit që u ngritën në këmbë. Riti i varrimit u drejtua nga Kryepeshkopi Metropolitan i Katanias Luigi Renna, i cili u lut duke vendosur dorën mbi arkivolin e vogël.

“Fjala e fundit për të gjithë ne që si gjyqtarë jemi gjithmonë gati të vrasim me gurë dikë që ka gabuar. Lexova në një mur në qytetin tonë, pranë Kishës së Dashurisë Hyjnore, një fjali që kërkonte prehje të përjetshme për Elenën dhe mundim i përjetshëm për nenën e saj. Mendoj se Elena e vogël nuk do te ishte dakord me ato fjalë si çdo fëmijë. Dhe ju prindër mos ua mësoni fëmijëve tuaj dhunën e fjalëve as ne rrjetet sociale dhe as ne mure. Një fëmijë, ai që ka vendosur Jezu Krishti në qendër, nuk është në gjendje të konceptojë hakmarrje, karrige elektrike, trekëmbëshe mediatike dhe nëse i mëson këto, i mëson nga ne. Fëmijët janë “të pastër në zemër” thotë Jezus Krishti dhe nuk dinë të marrin as armë e as të rrëmbejnë gurë”, ky ka qenë mesazhi i fortë i kryepeshkopit.

Përpara një bazilike të mbushur me familje dhe miq, kryepeshkopi shtoi më pas: “Dhe nëse një ditë do të ketë viktima të tjera si Elena jonë e vogël, kjo do të jetë sepse dikush do të ketë mbjellë barërat e këqija të urrejtjes dhe hakmarrjes në fushën e Zotit. Le të përpiqemi të mbjellim atë që Krishti dhe çdo njeri i gjallëruar nga vullneti i mirë shpërndajnë me bollëk: mëshirë, devotshmëri, drejtësi, dialog, parandalim të çdo forme dhune. Vetëm në këtë mënyrë nuk do të ketë më funerale të tilla. Virgjëresha e Shenjtë dhe Shën Agatha marrin për dore Elenën e vogël dhe luten për të gjithë ne të rriturit, sepse ne dimë të shtrijmë dorën, të ngrihemi në majë të gishtave, të mbajmë hapin me fëmijët”.

Funerali-Komisariati i Katanias mori të gjitha masat për mbarëvajtjen e funeralit të Elenës 5-vjeçare.

Rreth treqind njerëz prisnin makinën e varrimit, ndërkohë që aty gjendeshin dhe dhjetë kurora me lule. Në shoqërimin e arkivolit ishin babai i Elenës, Alessandro, gjyshi Giovanni, halla, Martina Vanessa dhe gjyshja Rosaria Testa.