BREAKING NEWS

"Nuk do të kopjojmë si Greqia”/ 'Tërmet' në media deklarata e fortë e Edi Ramë mëngjesin e sotëm, mediat e Athinës me zjarr ndaj kryeministrit para takimit me Mistotakis

"Nuk do të kopjojmë si Greqia”/ 'Tërmet'
x
BREAKING NEWS

Zbardhen zhvillimet e fundit/ Kush është lideri i njohur europian që ende s'ka mbërritur në samitin BE-Ballkani Perëndimor

Zbardhen zhvillimet e fundit/ Kush është lideri i njohur europian
x
BREAKING NEWS

VIDEO/ Samiti i BE-së në Tiranë, ja çfarë po ndodh nga ajri në zonën ku po qëndrojnë liderat europian, Vjosa Osmani ndërpret fjalimin

VIDEO/ Samiti i BE-së në Tiranë, ja çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Tirana blindohet për Samitin/ Ç'po ndodh? Rreth 1000 simpatizantë të PD nisen nga Vlora dhe 1600 nga Elbasani që kanë zbarkuar në Tiranë gati për protestë

Tirana blindohet për Samitin/ Ç'po ndodh? Rreth 1000
x
BREAKING NEWS

"Moment i rëndësishëm!"/ Presidenti i KiE-së mesazh të fuqishëm në Tiranë: Hera e parë që...

"Moment i rëndësishëm!"/ Presidenti i KiE-së
x
BREAKING NEWS

Berisha apo Alibeaj në krye të PD-së? Gjykata e Apelit jep NJOFTIMIN e rëndësishëm

Berisha apo Alibeaj në krye të PD-së? Gjykata e Apelit jep
x
BREAKING NEWS

KUJDES, del njoftimi i rëndësishëm! Rrugët e bllokuara në Tiranë, në këto akse rrugore nuk mund të kaloni sot as në këmbë. Ja ku nis 'vija e kuqe'

KUJDES, del njoftimi i rëndësishëm! Rrugët e bllokuara
x
BREAKING NEWS

Udhëtimi nga Tirana në Himarë/ Ndodh incidenti me kryeministrin grek, mediat zbardhin detajet

Udhëtimi nga Tirana në Himarë/ Ndodh incidenti me kryeministrin
x

Bota

Edhe pse "e magjepsur" pas Rusisë, presidenti Zelensky uron Giorgia Melonin

Edhe pse "e magjepsur" pas Rusisë, presidenti Zelensky uron

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky, uron kryeministren e ardhshme të Italisë Giorgia Meloni për fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ai vlerëson mbështetjen e vendit gjatë luftës, ndërsa shpreson për një bashkëpunim të frytshëm dhe në vazhdim.

“Urime për Giorgia Meloni dhe partisë së tij për fitore në zgjedhje. Ne vlerësojmë mbështetjen e vazhdueshme të Italisë për Ukrainën në luftën kundër agresionit rus. Ne shpresojmë në një bashkëpunim të frytshëm me qeverinë e re italiane”, shkruan Zelensky.

Magjepsja e dikurshme me Rusinë e presidentit rus Vladimir Putin, qëndrimi anti-LGBTQ dhe kritika e hapur ndaj Bashkimit Evropian kanë kontribuar të gjitha në imazhin e Giorgia Melonit si një politikane e pakëndshme e krahut të djathtë.

Në vitin 2016 ajo e përcaktoi BE-në si “të kalbur deri në thelb ” dhe kundërshtoi sanksionet ndaj Rusisë pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014. Megjithatë, vitet e fundit Meloni ka krijuar lidhje të forta në Uashington dhe është bërë një mbështetëse e vendosur e dërgimit të ndihmës ushtarake në Ukrainë.