Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Editoriali i Soros: Trump të luftojë Kinën për demokracinë, jo për ekonominë

Postuar: 11/09/2019 - 17:27

Aktivisti liberal miliarder George Soros ankohej sot në një editorial për Wall Street Journal se presidenti Donald Trump po mbron në mënyrë egoiste ekonominë e SHBA me luftën tregtare ndaj Kinës, në vend që ta bëjë këtë për arsye të kryqëzatës për demokraci.

Influencuesi hebre hungarezo-amerikan tha se ishte dakord me luftën ekonomike ndaj Kinës por kundërshtoi praktikën e presidentit për pazaret me sanksionet ndaj Huawei dhe arritjen e marrëveshjes tregtare me Pekinin.

Themluesi i fondacioneve Shoqëria e Hapur akuzonte Trump se kërkon marrëveshjen tregtare me Kinën si pjesë e një komploti cinik “për forcimin e aksioneve ameriakne në bursë, me qëllim rritjen e shanseve të tij të rizgjedhjes”.

 Sipas Soros, i cili me pikëpamjet e tij vizionare ka krijuar krizën e emigracionit në Evropë, Trump nuk duhet të merret me ‘gjëra të vogla’ si ekonomia e SHBA por ta përfshijë vendin e tij në përpjekjen ezoterike për të “hapur shoqërinë” kineze.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/09/2019 - 22:17

Marina e SHBA ka konfirmuar se tre videot e dala së fundmi në internet që tregonin objekte misterioze që udhëtonin në ajër me shpejtësi të larta, janë autentike, duke komentuar se nuk e dinë nëse ishin dronë apo obj

Postuar: 19/09/2019 - 21:57

Ish-gjenerali i forcave ajrore ruse Pyotr Deynekin, kritikoi sot gatishmërinë e forcave ajrore

Postuar: 19/09/2019 - 20:04

Platforma për shpërndarjen e fotografive, Instagram, njoftoi se ka ndërmarrë masa më të rrepta

Postuar: 19/09/2019 - 19:53

Marina ruse tha sot se do të jetë e para që do të pajisë nëndetset e saj me raketa supersonike

Postuar: 19/09/2019 - 19:16

Gjatë 22 shtatorit Irani do të mbajë paradën ushtarake në Gjirin Persik, ku do të marrin pjesë

Postuar: 19/09/2019 - 19:07

Presidenti francez Emmanuel Macron tha së fundmi në një intervistë se protestat e Jelekëve të V

Postuar: 19/09/2019 - 18:44

Diçka misterioze ka ndodhur në hapësirë rreth gjysmë miliardi vjet më parë e cila nisi një nga