Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Egjipti blen gjuajtësit rusë Su-35, kërcënohet me sanksione nga SHBA

Postuar: 18/11/2019 - 15:51

Prej dekadash SHBA ka refuzuar t’u shesë Egjiptit avionët gjuajtës F-15 për të mbajtur vendin ushtarakisht inferior ndaj aleatit të saj Izraelit, por në maj 2019 vendi kompletoi marrëveshjen me Rusinë për shitjen e të paktën 20 avionëve superiorë Su-35, dërgesat e të cilëve Moska nisi kësaj jave dhe pritet të kompletohen në 2020.
 
Sipas kontratës 2 miliardë dollarëshe, forcat ajrore egjiptiane do të marrin avionët elitarë për flotën e tyre, të cilat i kërkonin që prej viteve 1970-të nga SHBA. 
 
Por Uashingtoni i ka mohuar atyre avionët e teknologjisë së fundit si F-15, e madje dhe më pak të aftin F-16 Falcon, me kusht që të mos ishin të pajisur me raketat moderne AIM-120 AMRAAM.
 
Izraeli, fqinj i i Egjptit, aleati kryesor i SHBA zotëron avionë të panumërt amerikanë.
 
 Kohët e fundit tel Avivi ka dislokuar avionët e fundit F-35, të cilët megjithëse më të lehtë e më pak të specializuar në luftën ajër-ajër  sesa F-15, kanë shumë aftësi unike.
 
Egjipti ka reduktuar mbështetjen në avionët ameriaknë që prej rëzimit të qeverisë së mbeshtetur nga Perëndimi në 2013, dhe ka blerë avionë rusë 50 MiG-29M  dhe rreth 100 helikopterë Ka-52 .

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2019 - 14:06

Vetëm disa orë pas ngritjes së akuzave zyrtare, presidenti amerikan Donald Trump u takua me kryediplomatin rus, Sergej Lavrov.

Postuar: 11/12/2019 - 11:34

Një ish-ministër meksikan është arrestuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nën akuzën për marrj

Postuar: 11/12/2019 - 11:00

Tre lëkundje të forta janë regjistruar në harkun kohor të 30 minutave mbrëmë në Turqi.

Postuar: 11/12/2019 - 09:39

Miodrag Daka Davidovic, biznesmen i famshëm nga Mali i Zi në fushën e karburanteve, në prodhimin

Postuar: 11/12/2019 - 09:23

Çdo javë për dy vite resht, burrat mund të vinin në shtëpi e ta përdhunonin.

Postuar: 11/12/2019 - 08:55

Gjashtë njerëz të vrarë, është rezultati i një shkëmbimi zjarri dy-orësh gjatë mesnatës në Jersey