Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ekonomisti francez letër Merkel: Po i kërkoni Greqisë të kryejë vetëvrasje, ndryshoni rrugë!

Ekonomisti francez letër Merkel: Po i kërkoni Greqisë të kryejë vetëvrasje, ndryshoni rrugë!

Postuar: 08/07/2015 - 21:41

Ekonomisti francez, Thomas Piketty, i ka dërguar një letër kancelares Angela Merkel, ku i shkruan për masat shtrënguese ndaj Greqisë.
 
Duke i quajtur këto masa të dështuara, ekonomisti shkruan se historia do ta kujtojë Merkelin për veprimet që do të marrë kësaj jave lidhur me Greqinë. 
 
“Masat shtrënguese me të cilat përballet prej vitesh populli grek nuk po funksionojnë. Greqia ka thënë me zë të lartë “jo”. Siç të gjithë e dimë, masat e kursimit vetëm e kanë dëmtuar ekonominë greke. Është rritur papunësia, është dëmtuar sistemi bankar, borxhi publik është rritur më shumë. Impakti humanitar është kolosal. 40% e fëmijëve tani jetojnë me varfëri. Është  rritur niveli i vdekjeve foshnjore, papunësia e të rinjve është 50%, i bëjmë thirrje kancelares Merkel të marrë në konsideratë ndryshimin e rrugës, sepse ju aktualisht po i kërkoni qeverisë greke të vendosë në ballë pistoletën dhe të tërheqë këmbëzën për të kryer vetëvrasje. Kjo do të ketë efekt kolateral në Eurozonë”, ka shkruar ekonomisti francez.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 09:56

Të gjithëve na ka ndodhur që të gënjejmë të paktë një herë në jetë për të shpëtuar nga një situatë e sikletshme dhe e kemi justifikuar veten me idenë se ishte thjesht një gënjeshtër e bardhë.

Postuar: 15/11/2019 - 09:43

Në Kaliforni një nxënës i një shkolle të mesme, i veshur me të zeza,  ka vrarë me armë zjarr

Postuar: 15/11/2019 - 07:33

Komisioni Europian ka nisur një procedurë kundër Britanisë së Madhe për dështimin e emërimit të n

Postuar: 15/11/2019 - 07:24

Kryetarja e Dhomës së Ulët të Kongresit amerikan Nancy Pelosi tha dje se Presidenti Donald Trump

Postuar: 14/11/2019 - 20:25

Rusia ka ofruar kohët e fundit pamje të testeve të rezistencës për mjetet saj ushtarake ndaj ef

Postuar: 14/11/2019 - 19:43

Një yll është pikasur së fundmi duke lëvizur me shpejtësi marramendëse përmes universit, pasi u

Postuar: 14/11/2019 - 18:07

Një tërmet i fuqishëm i magnitudës 7.2 i shkallës rihter është regjistruar pak minuta më parë në