BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

Ekspertët ngrenë alarmin/ Temperatura rekord mbi 40 gradë celcius, ja cili është vendi që po "përvëlohet" nga vala e të nxehtit

Ekspertët ngrenë alarmin/ Temperatura rekord mbi 40 gradë

Një valë e pazakontë e të nxehtit për këtë sezon të vitit ka prekur Kinën me temperatura rekord mbi 40 gradë celcius në shumë rajone. Ekspertët thonë se moti ekstrem mund të prishë rendin e prodhimit të ushqimit si pasojë e ngordhjes masive të kafshëve.

Temperaturat e nxehta rekord të cilat po përvëlojnë Kinën janë duke ngritur shqetësime serioze për ekonominë e dytë me të madhe në botë. Vapa ekstreme që nuk ka zbritur javën e fundit nën 40 gradë celcius ka bërë që sistemi blegtorial të goditet nga ngordhja masive e kafshëve.

Në një fermë në provincën lindore Jiangsu, qindra derra ngordhën këtë javë. Në rajonin jugperëndimor të Guangxi fshatarët thanë gjithashtu se peshqit e tyre po ngordhnin për shkak të rritjes së temperaturave të ujit.

Moti ekstrem mund të prishë rendin e prodhimit të ushqimit dhe të sjellë më shumë pasiguri në furnizimin me ushqim dhe vaj thonë ekspetët.

Zyrtarët i tremben faktit se thatësira mund të godasë në 3 muajt e ardhshëm pellgun e lumit Yangtze, rajonin kryesor të rritjes së orizit në Kinë.

578 stacione kombëtare të motit të vendosura në qytete të ndryshme në të gjithë vendin regjistruan temperaturat më të larta ndonjëherë për këtë periudhë të vitit, sipas Administratës Meteorologjike të Kinës.

Ndërkohë situatë e vështirë paraqitet në Kinën qëndrore ku rreshjet e dendura kanë përmbytën fushat e grurit vetëm disa ditë para kohës së korrjes në Henan, provincë e cila përbën një të katërtën e prodhimit të Kinës.